Akut pulmoner tromboembolizm sonrası kronik tromboembolik pulmoner hipertansiyon gelişimi
Occurrence of chronic thromboembolic pulmonary hypertension following acute pulmonary thromboembolism
  1. Tez No: 478157
  2. Yazar: GAMZE ÇELİK TÜRNÜKLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA CÖMERT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
GİRİŞ: Pulmoner tromboemboli, derin venöz sistemde oluşan bir trombüsün yerinden kopup dolaşıma geçerek pulmoner vasküler yatağa kadar ulaşması, buna bağlı olarak pulmoner arter veya dallarının tam ya da kısmi olarak tıkanması sonucu oluşur. En sık görülen kardiyovasküler ölüm nedenleri arasında miyokard infarktüsü ve serebrovasküler olaydan sonra üçüncü sırada gelmektedir. Kronik tromboembolik pulmoner hipertansiyon, PTE'nin sık görülmeyen ancak ciddi mortalite-morbidite sebebi olan bir komplikasyonudur. PTE sonrası KTEPH gelişme insidansı %0,5-3.8 olarak bildirilmekle birlikte, KTEPH tanılı olguların %50'den fazlasında PTE öyküsü bulunmamaktadır. Semptomların ilk PTE atağından birkaç yıl sonra ortaya çıktığı düşünülmektedir. Ancak KTEPH gelişmesi için gerekli süre, predispozan faktörler ve gerçek sıklığı konusunda yeterli bilgi bulunmamaktadır. Biz bu çalışmamızda akut PTE tanılı hastaların uzun süreli takipleri sırasında KTEPH gelişme sıklığını ve KTEPH gelişimi ile ilişkili olabilecek faktörleri belirlemeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Ekim 2013-Temmuz 2016 tarihleri arasında, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniğinde, akut PTE tanısı ile yatarak tedavi altına alınan hastalar çalışmaya dahil edildi. Bu hastalar KTEPH gelişimi açısından altı ayda bir takip edildi. Her kontrol vizitinde 6DYT, DLCO ölçümü ve transtorasik EKO yapıldı. EKO'da PABs>36mmHg veya PABs36 olan iki hasta yapılan V/P sintigrafisi ve BTPA sonucunun KTEPH ile uyumlu olması üzerine KTEPH tanısı aldı. Akut PTE sonrası KTEPH gelişme insidansı %4,8 olarak hesaplandı. Akut PTE atağından KTEPH tanısına kadar geçen süre ortalama 6 ay idi. KTEPH gelişimi ile ilişkili olabilecek faktörler açısından yapılan değerlendirmelerde; demografik özellikler, idiyopatik PTE olup olmaması, tekrarlayan VTE varlığı, tanı anında laboratuar bulguları ve radyolojik özellikler, tedavi şekilleri açısından her iki grupta anlamlı farklılık tespit edilmedi. SONUÇ: KTEPH, PTE'nin nadir görülen ancak ciddi mortalite ve morbidite sebebi olan bir komplikasyonudur. PTE sonrası hastaların poliklinik takiplerinde EKO ile birlikte DLCO ve 6DYT gibi fonksiyonel testler ile değerlendirilmesi, erken dönemde bulgu vermeyen ve nonspesifik semptomları olan bu hastalığın erken tanısında önemli bir basamak olabilir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Pulmonary thromboembolism (PTE) occurs as a result of partially or totally occlusion of pulmonary artery or any of its branches after detaching of a thrombus from deep venous system and arriving at pulmonary vasculature. It is the third ranking cause of death regarding cardiovascular reasons following myocardial infarction and cerebrovascular accidents. Chronic thromboembolic pulmonary hypertension (CTEPH) following acute pulmonary thromboembolism is a rare but morbidity-mortality causing complication of PTE. Although incidence of CTEPH following PTE is reported as 0.5-3.8%, more than 50% of CTEPH cases has no PTE history. It is thought that, first symptoms will be seen in a few years after first PTE attack. But there is no accurate knowledge about time period to CTEPH development, predisposing factors nor its frequency. In this study, we aimed to determine frequency of CTEPH development in PTE patients in a long term follow-up period, as well as factors that may effect CTEPH development. MATERIAL AND METHODS: Between October 2013 – July 2016, Acute PTE patients who were hospitalized in Chest Diseases Department of University of Health Sciences Kartal Dr. Lütfi Kırdar Training and Research Hospital were included in the study. These patients were followed and seen once every six months. Six minute walk test (6-min WT), DLCO measurement and transthoracic echocardiography were performed in every follow-up visit. If it is found that PABs>36mmHg or PABs≤36mmHg but with echocardiographic findings that may be showing pulmonary hypertension, a pulmonary V/Q scintigrapy or CT angiography was performed. The patients who has results consistent with CTEPH was considered as CTEPH after these tests. RESULTS: Mean age of 42 patients who were included in the study was 55.3±17.9. Of these, 21 (50%) were male and 21 (50%) were female. With a once every six months follow-up program, mean follow-up period was 16.9±6.2 months (min-max: 6-24 months). Following six month of therapy, 2 patients with PABs>36mmHg were performed pulmonary V/Q scintigraphy and CT angiography and diagnosed as CTEPH according to the results of these tests. Incidence of CTEPH development was found to be 4.8% after acute PTE. Mean time from acute PTE to CTEPH diagnosis was 6 months. Considering risk factors for development of CTEPH; there was no significant difference between two groups regarding demographic findings, existence of idiopathic PTE, recurring VTE, laboratory and radiologic findings and treatment options. CONCLUSION: Chronic thromboembolic pulmonary hypertension (CTEPH) is a rare but morbidity-mortality causing complication of PTE. After PTE, a follow-up with function tests such as 6-min WT, DLCO and transthoracic echocardiography, may be a step in early diagnosis of this disease which does not show any finding in early period and has nonspecific symptoms.