Yarık dudak ve damak hastası ve normal çocukların videolaringoskopi ile entübasyon koşulları bakımından karşılaştırılması
Comparison of children suffering from cleft lip and palate and normal children with regard to video laryngoscopy and intubating conditions
- Tez No: 478169
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GANİDAĞLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Yarık Dudak ve Damak Hastası ve Normal Çocukların Videolaringoskopi ile Entübasyon Koşulları Bakımından Karşılaştırılması Dr. Servet MENGÜ Uzmanlık Tezi, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Süleyman GANİDAĞLI Temmuz 2017, 54 Sayfa Dudak ve damak yarıkları en sık görülen konjenital baş boyun anomalilerindendir ve %11-15 sıklıkta görülür. Yarık dudak ve damağı olan hastalar ile baş, boyun, dudak, damak anomalisi olmayan çocuklarda videolaringoskopi ile entübasyon tekniğinin entübasyon başarısı ve entübasyon koşulları üzerine etkilerini gözlemlemeyi amaçladık. Bu prospektif randomize çalışma, Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurul onayı (28.12.2016 tarih ve 329 sayılı karar) ve hastalardan bilgilendirilmiş hasta onamı alınarak, Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Ameliyathanesinde Kasım 2016-Mart 2017 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Çalışmaya American Society of Anesthesiologist (ASA) sınıflamasına göre I-III risk grubuna giren, yaşları 4 ay ve 10 yaş arasında, Mallampati 1.-4. Sınıf, elektif cerrahi geçirecek 40 yarık dudak ve damak, 40 normal hasta dahil edildi. Grup Y: Yarık dudak ve damaklı hastalar Grup N: Normal çocuklar Standart anestezi indüksiyonundan sonra kas gevşemesi için roküronyum 0,5 mg/kg iv olarak uygulandı ve videolaringoskopiye geçildi. Videolaringoskopun ağız içerisine yerleştirilmesiyle end-tidal CO2 (EtCO2) ekranda görülmesine kadar geçen süre entübasyon süresi olarak kaydedildi. Videolaringoskop ile görülen glotik açıklık görünüm yüzdeleri kaydedildi. Entübasyon süresi Grup Y'de anlamlı olarak Grup N'den daha yüksekti. Aynı zamanda glotik açıklık görünüm yüzdesi Grup Y'de Grup N'ye göre anlamlı olarak daha düşüktü. Grup Y'deki periferik satürasyonu (SpO2) 10. dakika ve sonrasındaki ölçüm zamanlarında Grup N'ye göre anlamlı olarak düşüktü. Grup Y'de ölçülen KAH ve OAB 5. Ve 10.
Özet (Çeviri)
Comparison of Children Suffering from Cleft Lip and Palate and Normal Children with Regard to Video Laryngoscopy and Intubating Conditions Dr. Servet MENGÜ Residency Thesis, Department of Anesthesiology and Reanimation Supervisor: Prof. Dr. Süleyman GANİDAĞLI July 2017, 54 Pages Palate and lip clefts are the most frequently observed congenital head and neck anomaly with a frequency of 11-15%. We aimed to observe the effects of videolaryngoscopy on intubation technique, intubation success and intubation conditions in children with cleft lip and palate and patients without head, neck, lip, palate anomalies. This randomized prospective study has been performed in the operation theatre of Gaziantep University Hospital on November 2016- March 2017 with the Ethics Committee Approval of Gaziantep University Faculty of Medicine (decision number 329 dated as 28.12.2016) and informed consent from the patients. According to the American Society of Anesthesiologist (ASA) classification I-III risk group, Mallampati 1-4, aged between 4 months and 10 years, 40 cleft lip and palate and 40 normal patients who underwent elective surgery were included the study. Group Y : Patient with cleft lip-palate Group N: Normal children After induction of standard anesthesia with rocuronium 0,5 mg/kg iv given for muscle relaxation videolaryngoscopy was applied. The intubation period time was assessed as duration from the implementation of Karl Storz Videolaryngoscope into the mouth and end-tidal CO2 (EtCO2) seen on the screen. Percentage of glottic appearance that is observed by video laryngoscope has also been recorded. The intubation time was significantly higher in Group Y. At the same time, the percentage of glottic aperture was significantly lower in Group Y than in Group N. Pulse oxymeter (SpO2) was significantly lower in group Y at the 10th minute and after.