Kliniğimizce tedavi edilen Suriye iç savaşı mağduru pediatrik hastaların değerlendirilmesi
A retrospective analysis of pediatric patients operated in our clinic who are victims of Syrian civil war
  1. Tez No: 478174
  2. Yazar: BERAT ÇİĞDEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA NİHAT KOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş ve Amaç; Yaşanan iç savaş sonucu sağlık sistemleri çöken Suriyeli hastalar Türkiye sınırını geçerek tıbbi yardım almak amacıyla hastanemize başvurmuşlardır. Bu çalışmada Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniğince opere edilen Suriye iç savaşı mağduru çocuk hastaların operasyon nedenlerini, tedavi seçeneklerini ve sonuçlarımızı değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem; Çalışmamız içingerekli izinlerin alınmasının ardından 2012Ocak- 2015 Temmuz ayı içerisinde kliniğimizde ameliyat edilmiş Suriyeli çocuk hastalar dosya kayıtlarından retrospektif olarak incelendi. Araştırmamızda yaş, cinsiyet, etyoloji, operasyon bölgesi ve rekonstrüksiyon seçeneklerimiz tanımlandı. Bulgular; Opere edilen Suriyeli çocuk hasta sayısı 73 olarak saptandı. Bu hastaların 47 tanesi (%64,3) erkek, 26 tanesi (%35,7) kız çocuğu idi. Yaş ortalaması 6,46 olarak bulundu. Suriyeli çocuklar en sık konjenital nedenlerle (n:44) opere edildi, ikinci sırada ise savaş yaralanmaları (n:25) yer aldı. En sık konjenital anomali yarık dudaktı (n:17) ve en sık rekonstrüksiyon seçeneği olarak Millard yöntemi (n:16) ile onarım uygulandı. En sık savaş yaralanması nedenleri ise blast etkisi sonucu oluşan doku defektleri (n:11) ve termal yanıklardı (n:11). Sonuç;Yaşanan iç savaşı sonucu hem kendi kliniğimiz hem de diğer kliniklerde artan travmatik hastalarla ilgilenmek için yara bakım timi kurduk. Kompleks yaralanmaları olan ve zorlayıcı fizyolojiye sahip çocuk hastalarla baş etme konusunda ekipçe deneyim kazandık. En sık başvuru nedeninin konjenital hastalıklar olması savaşın neden olduğu sağlık sorunlarının sadece savaş cerrahisi ile sınırlı kalmadığını göstermiş oldu. Anahtar Kelimeler;Suriye iç savaşı, Yanık,Travma, Flep, Çocuk
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim; Syrian civil war caused a collapsed health system and patients started to pass the Turkish border and consulted to our hospital in order to get medical care. In this study, we aimed to analyse the operation causes and treatment choices of pediatric patients who were the victims of Syrian civil war. Materials and Methods;After obtaining the necessary permissions for our study, Syrian pediatric patients who were operated in our clinic between January 2012 to July 2015, were examined retrospectively from the file records. In our study age, gender, ethiology, operation region and reconstruction choices were identified. Results; Number of operated Syrian pediatric patients were determined as 73. 47 (64,3%) of these patients were male, 26 (35,7%) of them were female. Average age was 6,46. Syrian children mostly operated on congenital anomalies (44), secondly war wounds (25). The most common congenital anomaly was cleft lip deformity (17) and the most choiced reconstruction for this anomaly was the Millard method (16). Tissue defects due to blast effect (11) and thermal burns (11) were the most common cause of the war wounds. Conclusion;We established a wound care team in order to take care of increasing war wounds, both in our clinic and other clinics. Our team became experienced in getting through with pediatric patients who have both complex wound and tough physiology. The finding that stated the most common consulting reason was the congenital diseases, indicated that; in war, health problems would not only be limited by war wounds. Keywords;Syrian civil war, Burn, Trauma, Flap, Children