Tip 2 diabetes mellitus tanılı hastalarda dipeptidil peptidaz- 4 inhibitörleri'nin açlık-tokluk kan şekeri, HbA1C, kreatin, ALT, amilaz ve lipaz değerleri üzerine etkileri
The effects of dipeptidyl peptidase-4 inhibitors on fastingthickness blood glucose, HbA1C, creatin, ALT, amylase and lipase values in diagnosed with type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 478175
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endokrinoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş ve amaç: Diabetes mellitus sistemik etkileri olan kronik bir metabolizma hastalığıdır. Tip 2 DM tedavisinde kullanılan DPP-4 inhibitörleri HbA1c' yi orta derecede düşüren oral antidiyabetik ajanlardandır. DPP-4 inhibitörlerinin pankreatit riskini arttırabileceği bildirilmektedir. Çalışmamızda ülkemizde klinik kullanımda olan DPP-4 inhibitörlerinin (sitagliptin, vildagliptin, saxagliptin) etkilerini (açlık-tokluk kan şekeri, HbA1c) ve güvenliliklerini (serum kreatinin, ALT, amilaz, lipaz) araştırmayı ve birbirleri ile karşılaştrımayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Gaziantep Üniversitesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları polikliniğine başvuran 87 Tip 2 DM hastası alındı. Hastalar saxagliptin, sitagliptin ve vildagliptin kullanmalarına göre 3 gruba ayrıldı. Dosya kayıtlarından hastaların tedavi başlangıcındaki ve 3. ayın sonundaki açlık kan şekeri, tokluk kan şekeri, HbA1c, serum kreatinin, ALT, amilaz ve lipaz sonuçları kaydedildi ve karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan gruplar arasında yaş ve cinsiyet açısından anlamlı fark yoktu. 87 Tip 2 diyabetik hastanın 30'u sitagliptin, 30'u vildagliptin, 27'si saxsagliptin kullanıyordu. 3. ayın sonunda APG ve HbA1c değerinde 3 grupta da anlamlı düşüş vardı. Tokluk kan şekerine bakıldığında vildagliptin ve saxsagliptin ile anlamlı düşüş varken (p0.05 ).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Diabetes mellitus is a chronic metabolic disease with systemic effects. DPP-4 inhibitors are oral antidiabetic agents that lower HbA1c moderately. DPP-4 inhibitors have been reported to increase pancreatitis risk. We aimed to investigate and compare the efficacy(fasting-postprandial blood glucose, HbA1C) and safety (serum creatinine, alt, amylase, lipase) of DPP-4 inhibitors(sitagliptin, vildagliptin, saxagliptin) which are in clinical use in our country. Materıal and Method: 87 type 2 DM patients were admitted to Gaziantep University Endocrinology and Metabolic Diseases Policlinic were enrolled into the study. The patients were divided into 3 groups according to the use of saxagliptin, sitagliptin and vildagliptin. Fasting and postprandial blood glucose, HbA1c, serum creatinine, ALT, amylase and lipase levels were recorded and compared at the beginning of the treatment and at the end of the 3rd month. Findings: There were no significant differences between the groups in terms of age and gender. Of the 87 type 2 diabetic patients, 30 used sitagliptin, 30 used vildagliptin, and 27 used saxagliptin. There was a significant decrease in APG and HbA1c values in the 3 groups at the end of the study. There was a significant decrease with vildagliptin and saxagliptin (p 0.05).