Koroner arter hastalığının şiddeti ile tırnak yatağın kapiller dolaşımının videokapilleroskopik bulguları arasındaki ilişkinin değerlendirimi
Assessment of the relationship between severity of coronary artery disease and videocapillaroscopic findings of nailfold capillary circulation
- Tez No: 478186
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT SUCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Koroner arter hastalığı ülkemiz ve dünya genelinde morbidite ve mortalitenin en sık nedenlerinden biridir. Koroner arter hastalığı etyolojik nedenleri arasında en sık neden aterosklerozdur. Ateroskleroz, endotel disfonksiyonu zemininde başlayan bir süreçtir. Endotel disfonksiyonunu değerlendirmede carotis-intima media kalınlığı, brachial arter akım aracılı dilatasyon gibi yöntemler kullanılabilir. Videokapilleroskopi (Nailfold videocapillaroscopy, NVC) mikrosirkulasyon açısından fikir veren ve sistemik hastalıkların tanısında yardımcı olan noninvaziv bir yöntemdir. Videokapilleroskopi ile kapiller dolaşımı değerlendirerek sistemik endotel hasarı varlığı ile koroner arter hastalığı şiddeti arasındaki ilişkiyi saptamayı amaçladık. Bu çalışmada Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kardiyoloji Bölümü'nde koroner anjiyografi (KAG) yapılan KAG'da ≥ %50 darlık izlenen hastalar çalışmaya alındı. Hastalara tırnak yatağının videokapilleroskopik incelemesi yapıldı. Çalışmada 100 hastanın KAG'ları SYNTAX skorlarına ve Gensini skorlarına göre skorlandı ve videokapilleroskopik incelemeleri kapiller dansitede azalma, dilate kapiller varlığı, dev kapiller varlığı, mikrohemoraji varlığı, dallanma varlığı, disorganizasyon varlığı, tortiyozite varlığı, avasküler alan varlığı, extravazasyon varlığı ve neogenezis varlığına göre değerlendirildi. Çalışmamızdaki 100 hastanın SYNTAX skoru ve Gensini skoru ile NVC'de kapiller dansitede azalma, dilate kapiller varlığı, dev kapiller varlığı, mikrohemoraji varlığı, dallanma varlığı, disorganizasyon varlığı, tortiyozite varlığı, avasküler alan varlığı, extravazasyon varlığı ve neogenezis varlığı arasında anlamlı bir ilişki izlenmedi.
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease is one of the most common causes of morbidity and mortality in our country and worldwide. The most common etiological cause of coronary artery disease is atherosclerosis. Atherosclerosis is a process that starts on the basis of endothelial dysfunction. Carotid intima-media thickness, brachial artery flow mediated dilatation may be used to evaluate endothelial dysfunction. Videocapillaroscopy (Nailfold videocapillaroscopy, NVC) is a noninvasive method that provides evaluation of microcirculation and helps diagnose systemic diseases. We aimed to determine the relationship between systemic endothelial damage and coronary artery disease severity by assessing capillary circulation with videocapillaroscopy. In this study, patients with ≥50% stenosis of coronary angiography (CAG) performed in Gaziantep University Medical Faculty Şahinbey Research and Practice Hospital Cardiology Department were included in the study. A videocapillaroscopic examination of the nailfold was performed. In the study, the CAGs of 100 patients were scored according to SYNTAX scores and Gensini scores and videocapillaroscopic examinations were performed on the basis of presence of density, dilated capillaries, giant capillaries, microhemorrhage, branching, disorganization, tortuosity, avascular space, extravasation and neogenesis. The SYNTAX score and the Gensini score of 100 patients in our study were not significantly correlated with the decrease in capillary densities at NVC, presence of dilated capillary, giant capillary, microhemorrhage, branching, disorganization, tortuosity, avascular areas, extravasation and neogenesis.