Benign ve malign fokal karaciğer kitlelerinin ayrımında akustik radyasyon kuvvet impuls (ARFI) elastografinin rolü
The role of acoustic radiation force impulse elastography to differentiate benign and malignant focal liver masses
  1. Tez No: 478187
  2. Yazar: EMİN AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEYZA YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışmamızdaki amaç karaciğerin fokal benign ve malign lezyonlarını ve komşu parankim elastisitesini ARFI elastografi ile değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Bu prospektif çalışmamıza bölümümüzde Ocak 2016 ve Ekim 2016 tarihleri arasında konvansiyonel ultrasonografide saptanan 70 karaciğer lezyonu dahil edilmiştir. Her bir lezyon için 5 ölçüm ve çevre parankim dokusu için 2 ölçüm yapılmıştır. Acoustic radiation force impulse (ARFI) ölçümleri her bir tümör tipi ve komşu parankim için ortalama ± standart deviasyon şeklinde yazılmıştır. ARFI değerleri tümör tipleri ve komşu parankim ile karşılaştırılmıştır. Bulgular: Karaciğer tümörlerinde ortalama sertlik değerleri hemanjiom için 2,15±0,73 m/s, fokal nodüler hiperplazi için 3,22±0,18 m/s, hepatoselüler karsinom için 2,75±0,53 m/s, metastaz için 3,59±0,51 m/s olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to compare benign and malign focal liver lesions and background liver tissue elasticity with acoustic radiation force impulse technology . Material and Methods: This prospective study included 70 liver lesions, which were detected on conventional ultrasonography in our department between January 2016 and October 2016. It was performed 5 measurements per each lesion and 2 measurements in the surrounding liver. Acoustic radiation force impulse (ARFI) measurement for each tumor type were expressed as mean ± standart deviation for liver tumor and background liver ARFI values were also compared with tumor type and surrounding liver tissue. Results: For liver tumors, the mean stiffness values were 2,15± 0,73 m/s for hemangioma (n= 34), 3,22 ± 0,18 m/s for focal nodular hyperplasia (n=4), 2,75 ± 0,53 m/s for hepatocellular carcinoma (n=10), 3,59±0,51 m/s for metastasis (n=22).