Nötrofil/lenfosit oranı ve trombosit/lenfosit oranının guillain barre sendromlu hastalarda hastalığın prognozu ve şiddeti üzerine etkisinin araştırılması
Neuthrophil/lymphocyte and thrombocyte/lymphocyte ratio associated with prognosis and course of guillain barre syndrome
  1. Tez No: 478192
  2. Yazar: EZGİ ALTUNTAŞ HÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER İBRAHİM DAİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Guillain Barre Sendromu (GBS, Akut inflamasyonla ilişkili demyelinizan polinöropati) , santral ve periferik sinir sisteminin inflamatuvar bir hastalığıdır. Kliniği değişken olup, etiyolojisi bilinmekle birlikte patogenezi tam olarak anlaşılamamıştır. Tanısında ve şiddetinin belirlenmesinde günümüzde halen kullanılabilecek özgül bir biyokimyasal parametre yoktur. Bu çalışmanın amacı Guillain Barre Sendromlu hastalarda subklinik inflamasyonun bir göstergesi olan Nötrofil/Lenfosit oranı (NLO) ve Trombosit/Lenfosit oranının (TLO) hastalığın şiddetini değerlendirmede ve progresyonunun takibinde bir parametre olarak kullanılıp kullanılamayacağını göstermeyi amaçladık GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı'na 2009-2016 yılları arasında yürüyememe şikayeti ile başvuran ve GBS tanısı alan 27 hasta (16 erkek, 11 kız) alındı. Hastalara ait yatış dosyaları, epikrizler ve taburcu olduktan sonra izlendikleri poliklinik dosyaları geriye dönük olarak incelendi. Nötrofil/Lenfosit oranı (NLO) ve Trombosit/Lenfosit (TLO) oranı hesaplanarak veriler analiz edildi. Hastalar Hughes Fonksiyonel Derecelendirme Skalasına göre hafif form GBS ve ağır form GBS olarak gruplandırıldı. BULGULAR: Çalışmamıza dahil edilme kriterine uyan Guillain Barre Sendromu tanısı konulmuş 27 hasta geriye dönük olarak çalışmaya alındı. Hastaların 16'sı (%59,7) erkek, 11'i (%40,7) kız idi. Her iki grup arasında cinsiyet açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı (p>0,05). Hastaların tedavi öncesi NLO ile tedavi sonrasında bakılan NLO açısından birbiri ile karşılaştırıldı. Hasta tedavi öncesi grubunun NLO ortalaması 3,2619±4,24195, tedavi sonrası grubunun NLO ortalaması 1,3637±0,71355 idi. NLO tedavi öncesi grubu tedavi sonrası grubu ile karşılaştırıldığında istatistiksel açıdan anlamlı olarak yüksek bulundu (p0,05). Hafif form GBS ile ağır form GBS grupları arasında tedavi öncesi NLO ile tedavi sonrasında bakılan NLO açısından birbiri ile karşılaştırıldı. Ağır form GBS grubunda hafif form GBS grubuna göre tedavi öncesi NLO (p=0,482) ve tedavi sonrası bakılan NLO (p=0,512) karşılaştırıldığında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık bulunamadı. Hafif form GBS ile ağır form GBS grupları arasında tedavi öncesi TLO ile tedavi sonrasında bakılan TLO açısından birbiri ile karşılaştırıldı. Ağır form GBS grubunda hafif form GBS grubuna göre tedavi öncesi bakılan TLO (p=0,332) ve tedavi sonrası bakılan TLO (p=0,159) karşılaştırıldığında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık bulunamadı. SONUÇ: Çalışmamızda Guillain Barre Sendromu tanısı alan hastalarda NLO anlamlı olarak yüksekliği saptansa da hastalığın şiddeti ve prognozu ile anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Ayrıca çalışmamızdaki diğer parametre TLO, GBS hastalarında anlamlı olarak yüksek saptanmamıştır. ANAHTAR KELİMELER: Guillain Barre Sendromu, nötrofil/lenfosit oranı, trombosit/lenfosit oranı, prognostik faktörler
Özet (Çeviri)
Guillain Barre Syndrome is an inflammatory disease of central and peripheral nervous system. It's clinical course is variable, etiology is known. However the pathogenesis of syndrome remains unclear. There is no estabilished biochemical parameter yet to diagnose and detect it's severity. In this study, we aim to show whether the ratio of neuthrophil/lymphocyte (NLR) and ratio of thrombocyte/ lymphocyte (TLR) is a parameter associated with the severity of this syndrome. MATERIAL AND METHOD From 2009 to 2016, 27 patients (16 male, 11 female) with GBS were involved in this study who referred to Pediatric Neurology department of Gaziantep University Faculty of Medicine. The documents about patients which include medical reports and records were examined on admission to hospital and on dischargement. The ratio of neuhtrophil/lymphocyte (NLR) and thrombocyte/lymphocyte (TLR) were analyzed. RESULTS Twenty seven patients (59,3 % were male, 40,7 % were female) were involved in our study. There were no statistically significant diffarence between genders (p>0,05). The NLR value measured before and after the treatment. The mean of NLR value, before and after treatment , was 3,2619±4,24195 and 1,3637±0,71355 respectively. As seen above, NLR value was significantly higher before the treatment. The TLR value was also examined before and after the treatment. Before and after the treatment mean value of TLR was 126,5281±53,24868 and 127,2259±58,66141 respectively. Namely, there were no statistically significant diffarence in TLR value in respect of treatment of GBS. Pre-treatment and post-treatment NLR values were compered between mild and severe GBS study groups. There was no statistically significant diffarence in before (p=0,482) and after (p=0,512) treatment NLR values between mild and severe GBS groups. Pre-treatment and post-treatment TLR values were compered between mild and severe GBS study groups. There was no statistically significant diffarence in before (p=0,332) and after (p=0,159) treatment TLR values between mild and severe GBS groups. CONCLUSION In our study, avarage NLR value was significantly higher in GBS patients. However, we could not show on association between NLR and the severity or prognosis of GBS. Also in over study, there were no significant increase in the value of TLR in GBS patients. KEY WORDS: Guillain Barre Syndrome, neuthrophil/lymphocyte ratio, thrombocyte/ lymphocyte ratio, prognostic factors