Guillain-barré sendromunda demografik özellikler ve biyobelirteçlerin klinik seyirle ilişkisi
The relationship of demographic features and biomarkers with clinical course in guillain-barré syndrome
- Tez No: 621116
- Danışmanlar: PROF. DR. VİLDAN YAYLA, UZMAN METİN MERCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
AMAÇ: Guillain-Barré sendromu (GBS), sıklıkla asandan ilerleyen kas güçsüzlüğüyle karakterize olan, heterojen klinik ve elektrofizyolojik özelliklere sahip immun aracılı akut bir polinöropatidir. Günümüzde çeşitli tedavi yöntemlerine rağmen GBS hastalarının önemli bir bölümünde kalıcı fonksiyonel defisitler görülmektedir. Erken dönemde hastalık seyrinin öngörülebilmesi, uygun tedavi yaklaşımlarının seçilmesi, hasta ve hasta yakınlarına hastalık prognozu hakkında tatmin edici cevapların verilebilmesi açısıdan önemlidir. Bu çalışmanın amacı, GBS'li hastaların demografik, klinik, laboratuar verileri ile hastalığın klinik sonuçları ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi değerlendirmek ve elde edilen bulgularla daha önce tanımlanmış olan prognostik faktörler dahil olmak üzere toplumumuzda geçerli olabilecek prognostik belirteçleri tanımlamaktır. GEREÇ ve YÖNTEM: GBS tanılı, IVIg ve/veya PD tedavisi gören 51 hasta çalışmaya dahil edildi. GBS'de prognostik modeller arasında yer alan, hastaneye başvuru sırasındaki MRC toplam skorunun kullanıldığı mEGOS ile GBS özürlülük skoru hesaplandı. Hastalar 6. ay GBS özürlülük skorlarına göre iyi ve kötü prognozlu olarak ikiye ayrıldı. Fonksiyonel bağımlılık, Katz indeksi kullanılarak değerlendirildi. Hastaların cinsiyeti, yaşı, öncül enfeksiyon öyküsü, otoantikor varlığı, sigara kullanımı, hiperglisemi, arterioskleroz varlığı ile hastane yatışı esnasında ilk 1 hafta içindeki serum laboratuar tetkikleri (sedimentasyon, albümin, CRP, TSH, T3, T4, GFR, nötrofil-lenfosit oranı, trombosit-lenfosit oranı, HDL, LDL, TG, B12 vitamini, Na, K, Cl, Ca, kan gazı [pH, HCO3, laktat]) ve ilk 14 gün içinde yapılan BOS proteini ve NSE düzeyleri kaydedildi. Bu parametreler ile hastaların prognozu ve fonksiyonel bağımlılığı karşılaştırıldı ve aralarında bir korelasyon olup olmadığı değerlendirildi. İstatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Guillain Barré Syndrome (GBS) is an immune mediated acute polyneuropathy which has heterogenous clinical and electrophysiological features and characterised by progressive, ascendant muscle weakness. Still, despite the various treatment methods, the majority of the GBS patients suffer permanent functional deficits. Therefore, estimation of the clinical course at early phase is important for selection of convenient treatment approach and being able to give convincing answers about prognosis to the patients and their relatives. This study aims to evaluate the relationship between demographic, clinical, laboratory data of the GBS patients and clinical results of the disease and quality of life, and also to define the prognostic markers including the existing prognostic factors which may be valid for our population. MATERIALS AND METHODS: Fiftyone patients with GBS who were treated with IVIg or PE were included to the study. mEGOS as one of the prognostic models, which is calculated using MRC sum score at admission and GBS disability score were calculated. Patiens were divided into two groups as good and poor prognosis groups according to their GBS disability score at the 6th month. Katz index was used to evaluate the functional dependency. Gender, age, antecedent infection, presence of autoantibodies, smoking, hyperglycaemia, presence of atherosclerosis, serum laboratory values at the first week after admission (ESR, albumin, CRP, TSH,T3,T4, GFR, neutrophil-lymphocyte rate, HDL, LDL, TG, vitamin B12, Na, K, Cl, Ca, arterial blood gas [pH, HCO3, lactate]) and BOS protein level in the first 2 weeks and NSE levels were recorded. These parameters were compared for the prognosis and functional dependency of the patients and were evaluated if there were any correlation between them. IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Turkey) program was used for statistical analyzes.