Özkıyım sonrası acil servise başvuran olguların serotonin reseptör gen (rs6313 ve rs6314) polimorfizmi açısından değerlendirilmesi
Assessment of serotonin receptor gene (rs6313 and rs6314) polymorphism in the cases applying to emergency service after suicide
  1. Tez No: 478193
  2. Yazar: YUSUF ATAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET ERGİN DÜLGER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Giriş ve Amaç; İntihar önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bu çalışmada; intihar girişimi olgularından kan örneği alınarak serotonin reseptör gen polimorfizmi (rs6313-rs6314) olup olmadığının araştırılması ve çıkacak sonuç ile intihar vakalarında nedensellik bağının aydınlatılmasına katkı sunup sunamayacağının tespiti amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem; Çalışmamız için gerekli izinlerin alınmasının ardından 14.12.2015-31.07.2016 tarihleri arasında acil servislere başvuran 178 intihar girişimi vakası ve 174 kişiden oluşan kontrol grubu çalışmamıza dahil edildi. Topladığımız numuneler analiz edilerek rs6313 ve rs6314 polimorfizmleri çalışıldı. Bulgular; İntihar girişiminde bulunan vakaların 116'sı (%65.2) kadın, 62'si (%35.8) erkekti. En sık kullanılan intihar yöntemi (%86-153 kişi) aşırı dozda ilaç alımıydı. Rs6313 için vaka grubunda 40 AA, 99 AG ve 39 GG, kontrol grubunda ise 38 AA, 91 AG ve 45 GG genotipi saptandı. Rs6314 için vaka grubunda 176 AG ve 2 GG, kontrol grubunda ise 171 AG ve 3 GG genotipi tespit edildi. Sonuç; Çalışmamızda intihar girişimi vakalarının sosyodemografik profili ve intihar için risk faktörleri kısmen ortaya konmuştur. Çalışmamız kapsamında incelenen rs6313 ve rs6314 polimorfizmleri ile intihar girişimi davranışı arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim; Suicide is a vital public health problem. In the present study, it is aimed to investigate whether serotonin receptor gene has polymorphism (rs6313-rs6314) in the blood sample obtained from the cases of suicide attempt and aimed to determine whether the polymorphism outcomes will contribute to elucidating the origin of the suicide cases. Materials and Methods; After obtaining the necessary permissions for our work, 178 suicide attempt cases applying to the emergency services between the date of 14.12.2015-31.07.2016 and control group of 174 people were included in our study. The samples we collected were analyzed and rs6313-rs6314 polymorphisms were studied. Results; 116 cases (65.2%) were females and 62 cases (35.8%) were males of the suicide attempts. The most commonly used suicide method (86%-153 cases) was drug overdose. For rs6313 40 AA, 99 AG and 39 GG genotypes were detected in the case group and 38 AA, 91 AG and 45 GG genotypes were detected in the control group. For rs6314 176 AG and 2 GG genotypes were detected in the case group, 171 AG and 3 GG genotypes were detected in the control group. Conclusion; Socio-demographic profile of the suicide attempts and risk factors for suicide were partially revealed in our study. We couldn't find significant relationship between suicide attempt behavior and rs6313-rs6314 polymorphisms investigated within the scope of our study.