Nötrofil lenfosit oranı ve trombosit lenfosit oranının servikal HPV enfeksiyonu persistansı üzerine etkisi
The effect of neutrophile lymphocyte ratio and platelet lymphocyte ratio on persistant HPV infection
- Tez No: 694275
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA BAHAR GÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Sistemik inflamasyon belirteçlerinden nötrofil lenfosit oranı ve trombosit lenfosit oranının persiste eden hpv enfeksiyonu üzerindeki prediktif ve prognostik değerini araştırmak. Gereç ve Yöntem: Hastanemizde 2010-2021 yılları arasında jinekoloji polikliniğine başvuran 18-50 yaş arasındaki bir yıl arayla ardışık HPV testi alınan 122 kadın hastaya ait veriler Probel veri tabanı ile taranarak çalışmaya dahil edildi. Çalışmada HPV infeksiyonuna sahip olan ve tekrarlayan HPV pozitifliği olan 59 kadın hasta ile bir kez HPV pozitifliği olan 63 kadın hastanın aynı laboratuarda tanı anında çalışılan hemogram tetkikindeki lenfosit, nötrofil ve trombosit değerleri alınarak inflamasyon belirteci olarak kullanılan oranlamalar yapılıp karşılaştırıldı. Ayrıca hastaların pap-smear sonuçları, kolposkopik biyopsi sonuçları, yapıldı ise konizasyon sonrası biyopsi sonuçları, hastaların sigara veya alkol kullanımı ve hastaların vücut kitle endekslerinin HPV persistansına etkisi araştırıldı. Hasta grubu HPV pozitifliği persiste edenler, kontrol grubu HPV pozitifliği persiste etmeyen hastalar olarak alındı. Veriler IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 26 (IBM Corp., Armonk, New York, ABD) istatistik paket programında değerlendirildi. Receiver operating characteristic (ROC) curve analizi tüm veriler kullanılarak optimum NLO ve PLO cut-off değerleri hesaplandı. NLO için 2,17, PLO için 135 değerleri belirlendi. Bu değerlerin altında ve üstüne olmak üzere, klinikopatolojik değerlerin değişimini hesaplamak için iki grup oluşturuldu. Sürekli verilerin değerlendirilmesinde t-test, kategorik verilerin değerlendirmesinde ki-kare testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate prognostic and predicvtive efficacy of NLR and PLR on HPV infection persistence. Material and Method: Between 2010-2021 and age 18-50, 122 cases with initial HPV positivity and had annual HPV typing tests enrolled retrospectively to the study. Cases divided into two groups acording to HPV persistence, 59 patients represented persistence, whereas 63 patients no persistence. All datas were extracted via electronic database of our hospital. Age, smoking and alcohol consumption, parity, body mass index were documented as sociodemographic variables. Total counts of neutrophile, platelet and lymohocyte, cytology, conisation status and hystological dysplasia, HPV type were extracted per case. Neutrophile lymphocte ratio (NLR) and platelet lymphocyte ratio (PLR) were calculated consequently. Statistical analyses were performed using IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 26 (IBM Corp., Armonk, New York, ABD). Cut-off values and area under curve (AUC) fot NLR and PLR were calculated by receiver operatör charachteristic (ROC) analysis. Cut-off values for NLR and PLR were found 2,17 and 135. Clinicopathological datas were compared between the subgroups that designed acording to cut-off limits. Continous variables were calculated by impaired t-test, where chi-square test was used for cathegorical variables. Evaluation of risk factors of assigned variables and prognostic values of NLR and PLR were analysed in a univariate and multivariate cox regression model.