Majör depresif bozukluk ve şizofrenide özkıyım olasılığının kan kolesterol düzeyleri, psikometrik ölçümler ve bazı değişkenlerle ilişkisi
- Tez No: 59477
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA ARIKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
78 ÖZET Bu araştırmaya Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Polikliniği'ne 9 aylık bir dönemde başvuran ve DSM IV tam ölçütlerine göre Majör Depresif Bozukluk tanısı konulan 40 hasta, Şizofreni tanısı konulan 30 hasta alınmıştır. Hastalara Hamilton Depresyon Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, İntihar Olasılığı Ölçeği, Durumluk ve Sürekli Kaygı Envanterleri, Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri uygulanmıştır. Ayrıca kan hücre sayımlan, tiroid işlev testleri, kolesterol ve trigliserid düzeylerini de içeren tam kan biyokimyası tetkikleri için kan örnekleri alınmıştır. Araştırma sonucunda depresyon grubunda özkıyım olasılığı daha yüksek bulunurken depresyonun şiddeti ile kolesterol düzeyi düşüklüğünün de ilişkili olduğu belirlenmiştir. Yine depresyon grubunda özkıyım olasılığı, özellikle özkıyım düşüncesi ile kolesterol düzeyi düşüklüğü arasında belirgin ilişki saptanmıştır. Sonuç olarak, total kolesterol değeri özkıyımın bir önbelirleyicisi olabilir gibi görünmektedir.
Özet (Çeviri)
79 SUMMARY In this study 70 patients -number of those diagnosed as Major Depressive Disorder and Schizophrenia according to DSM IV were 40 and 30 respectively- who admitted to Gazi University School of Medicine, Psychiatry Department were studied. Hamilton Depression Scale, Beck Depression Scale, Suicide Probability Scale, STAI I, STAI II and MMPI were administered. Beside this, complete blood count, thyroid function tests and biochemical count including cholesterol and triglycerid levels were assessed. Suicide probability was found to be more related with depression and mere was a positive correlation between low levels of cholesterol and severity of depression. Beside this, in the depression group suicide probability especially suicide ideation was strongly correlated with low levels of cholesterol. As a result, total cholesterol value can be considered as a predictable indicator of suicide.