Fonksiyonel mandibular ilerletme apareyi kullanılan sıçanlarda sistemik üzüm çekirdeği ekstresi ve mezenkimal kök hücre kullanımı ile düşük doz lokal lazer uygulamasının damar ve yeni kemik oluşumu açısından kondil histolojisine etkisi
The new bone formation and neovascularization effects of systematically applied grape seed extraction, mesenchymal stem cells and localized applied low level laser therapy after functional mandibular advancement on rat condyle
- Tez No: 478205
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL GÜLEÇ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
İskeletsel Sınıf II maloklüzyonların fonksiyonel tedavisi ile glenoid fossa ve kondilde büyüme elde edilebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, sıçanlarda alt çeneyi önde konumlandıran fonksiyonel apareyler ile birlikte uygulanan üzüm çekirdeği ekstresi (ÜÇE), mezenkimal kök hücre (MKH) ve düşük doz lazer terapisinin (DDLT), kondil bölgesindeki damarlanmaya ve yeni kemik oluşumuna etkilerinin incelenmesidir. Çalışma, ağırlıkları 250±50 gram olan, rastgele 8 gruba ayrılan 45 adet Wistar erkek sıçandan oluşmaktadır. Grup 1 (n=3) Kontrol grubu hariç, tüm gruplara (n=6) fonksiyonel aparey uygulanmıştır. Grup 2, sadece aparey uygulanan grup; Grup 3, apareye ek olarak sadece 300 mg/kg/gün ÜÇE; Grup 4, sadece 8 J/cm2 DDLT; Grup 5, DDLT ve 300 mg/kg/gün ÜÇE; Grup 6, 1x106 hücre / 100 ul besiyeri MKH ve 300 mg/kg/gün ÜÇE; Grup 7, DDLT ve MKH; Grup 8 ise, DDLT ile MKH ve ÜÇE uygulanan gruptur. 4 haftalık deneyin sonunda kondil kesitlerini immunohistokimyasal olarak değerlendirmek için yeni kemik oluşumu, yeni damar oluşumu, yeni osteoblast yapımı, osteonektin, VEGF, Tip II kollajen ve STRO-1 belirteçleri kullanılmıştır. Aparey kullanımı ile birlikte bütün parametrelerde önemli bir artış olduğu bulunmuş ve en fazla artış ise ÜÇE, lazer ve MKH'nin birarada kullanılmasıyla elde edilmiştir. MKH, uygulanan bütün gruplarda ölçülen parametreler lazer ve ÜÇE uygulamalarına göre daha fazla artış göstermiştir. Sonuç olarak, özellikle kök hücre olmak üzere, DDLT ve ÜÇE uygulamalarının Tip II kollajen oluşumunu, osteoblast farklılaşmasını ve yeni kemik oluşumunu daha fazla sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Functional treatment of skeletal Class II malocclusions could lead to growth in the glenoid fossa and in the condyle. The aim of this study was to evaluate the effects of using localized applied low level laser therapy (LLLT) with systematically administrated grape-seed extraction (GSE) and mesenchymal stem cells (MSCs) on new bone formation and neovascularization of the condyle of the rats after mandibular advancement by using functional appliance. 45 rats weighting 250±50 gr, were divided randomly into 8 groups. Functional appliances were administrated to all groups (n=6) except the control group which is Group 1 (n=3). Group 2 was treated with only appliances; Group 3 with 300 mg/kg/day GSE; Group 4 with 8 J/cm2 LLLT once in a two days; Group 5 with LLLT and GSE; Group 6 with 1x106 MSCs and GSE, Group 7 with LLLT and MSCs; Group 8 with LLLT, MSCs and GSE. Analysis of new bone, vascular and osteoblast formation, osteonectin, VEGF, Type-II collagen, STRO-1 were done for the condyle after 4 weeks. All parameters were increased with appliance use, and the highest increase was achieved by the combined application of GSE, LLLT and MSCs to the appliance groups. It has been found that especially MSCs with LLLT and GSE applications provide new vascularity, cell proliferation, Type II collagen formation, osteoblast differentiation and new bone formation.