Gelecekteki Ankara kent makroformu için A.O.Ç. benzeri işlev yüklenebilecek alanların saptanması üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 47825
  2. Yazar: SİBEL ZERRİN ANIL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEMLÜK YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi GELECEKTEKİ ANKARA KENT MAKROFORMU İÇİN ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİ?İ BENZER! İŞLEV YÜKLENEBİLECEK ALANLARIN SAPTANMASI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Sibel Zerrin ANIL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman :Prof. Dr. Yalçın MEMLÛK 1996, Sayfa:52 Jüri :Prof. Dr. Yalçın MEMLÛK Prof. Dr. Metin BAŞAL Prof. Dr. Güngör UZUN Bu çalışmada, açık ve yeşil alanların önemi ortaya konmuş ve Ankara kentinin yeşil alanlarının genel değerlendirmesi yapılmıştır. A.O.Ç.'nin Ankara kenti açık ve yeşil alan sistemi içerisindeki yeri ve önemi irdelenmiş, bugünkü ve gelecekteki Ankara kenti için gerekli ihtiyaçlar ortaya konmuştur. Önerilen yapıda, benzer çiftliklerin kurulması için kriterler saptanmış ve bu kriterlere uygun alanların seçimi yapılmıştır. Araştırmada, A.O.Ç. karakterindeki çiftliklerin 2015 imar planına uygunluğu da göz önüne alınmıştır. Anahtar Kelimeler : Ankara, Makroform, A.O.Ç., Kent Çiftlikleri.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT M.Sc. Thesis A RESEARCH ON DETERMINING NEW AREAS THATWOULD HAVE SIMILAR FUNCTIONS AS A.O.Ç. FOR THE FUTURE CITY MACROFORM OF ANKARA Sibel Zerrin ANIL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor :Prof.Dr. Yalçın MEMLÛK 1996, Page:52. Jury :Prof.Dr. Yalçın MEMLÛK Prof. Dr. Metin BASAL Prof. Dr. Güngör UZUN In this work, importance of open and green areas have been stated and a general evaluation of Ankara City green and open areas are discussed. Also, importance of A.O.Ç. in Ankara City open and green space system has been examined and its necessity in the future has been stated clear. In the proposed system criters that would be used in setting up forms similar to A.O.Ç. have been determined and the fields fitting these criters have been selected. Also, in this research, apprapriateness of the farms having A.O.Ç. characteristics to 2015 Construction Plan has been taken in to consideration. Key Words : Ankara, Macroform, A.O.Ç., Urban Cities.