Doğum beklentisi ile yaşanılan doğum deneyimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigate the relationship between expectation of childbirth and lived experience of childbirth
- Tez No: 478257
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERMİN TİMUR TAŞHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Araştırma kadınlarda doğum beklentisi ile yaşanılan doğum deneyimi arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma tanımlayıcı ilişkisel olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 38 hafta ve üzerinde olan 312 gebe oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Katılımcı Tanıtım Formu, Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği A/B (WDBDÖ-A/B) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik dağılım, aritmetik ortalama, ANOVA, bağımsız gruplarda t testi, ki-kare testi, Post Hoc Tukey testi ve pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada kadınların doğum öncesi WDBDÖ-A puan ortalamasının 60.95±23.05, doğum sonrası WDBDÖ-B puan ortalamasının 87.74±28.92 olduğu saptanmıştır. Kadınların doğum öncesi en fazla orta derece doğum korkusu yaşadığı, doğum sonrası ise en fazla klinik derecede doğum korkusu yaşandığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the relationship between expectation of childbirth and lived experience of childbirth in women. Materials and Methods: The study was conducted as a correlational descriptive study. 312 pregnant women with a sample of 38 weeks or more were included in the study. Participant Presentation Form, Wijma Delivery Expectancy/Experience Questionnaire A/B (W-DEQ-A/B) were used in the data collection. In the evaluation of the data, percentage distribution, arithmetic mean, ANOVA, independent t-test, chi-square test, Post Hoc Tukey test and Pearson Correlation Analysis were used. Results: In the study, it was determined that the average of prenatal W-DEQ-A score of women was 60.95 ± 23.05 and that of postpartum W-DEQ-B was 87.74 ± 28.92. It was found that women had moderate degree of fear of delivery before birth, and after delivery most had fear of delivery at clinical level.