Akut pankreatitli hastalarda nötrofil/lenfosit oranının, platelet/lenfosit oranının, eritrosit dağılım genişliğinin ve eritrosit dağılım genişliği/platelet oranının değerlendirilmesi
Evaluation of neutrophil to lymphocyte ratio, platelet to lymphocyte ratio, red cell distribution width and red cell distribution width to platelet ratio in patients with acute pancreatitis
  1. Tez No: 478268
  2. Yazar: OSMAN BİLGE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKERİM YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş-Amaç: Akut pankreatit, sık karşılaşılan gastrointestinal aciller arasındadır ve şiddetli vakalar ölümcül seyredebilmektedir. Hastalığın şiddetini tahmin edebilmek, sürecin doğru yönetimi açısından önemlidir. Bu sebeple birçok skorlama sistemi geliştirilmiştir. Ancak bu skorlama sistemleri, akut pankreatitin şiddetini erken saptamakta yeterince elverişli değildir. Son zamanlarda, nötrofil lenfosit oranı (NLO), platelet lenfosit oranı (PLO), eritrosit dağılım genişliği (RDW) ve RDW platelet oranı (RPO) inflamatuar sürecin göstergesi olarak kabul görmektedir. Bu çalışmada, akut pankreatit hastalarının NLO, PLO, RDW ve RPO değerlerinin akut pankreatitli hastalarda hastalık şiddeti ile olan ilişkisi araştırıldı. Gereç-Yöntem: Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Servisinde Ocak 2007-Mayıs 2017 tarihleri arasında akut pankreatit ön tanısıyla yatarak tedavi görmüş hasta kayıtları incelendi. Hastalara ait veriler hastane otomasyon sistemi ve hasta dosyalarından elde edildi. Akut pankreatit tanısı kesin olmayan, tetkik ve takipleri yetersiz, yatış süresi 48 saatten az, BT ile görüntülemesi yapılmamış ve daha öncesinden bilinen malignite veya hematolojik hastalık tanısı olan olgular çalışma dışı bırakıldı. Bunun sonucunda çalışmaya 394 birey dahil edildi. Elde edilen verilere göre NLO, PLO, RPO indeksleri hesaplandı. Yapılan BT tetkikleri değerlendirilerek her hasta için CTSI değeri belirlendi ve kayıt altına alındı. CRP değerleri kaydedildi. CTSI skorlarına ve CRP düzeylerine göre hafif ve şiddetli pankreatit grupları oluşturuldu. CTSI 0,05). CTSI'ye göre hafif pankreatit olarak değerlendirilen 339 (%86,05) hastada ortalama NLO 13,38±9,82 PLO 294,12±185,96 RDW 13,86±1,12 ve RPO 0,0000635±0,0000220 idi. Şiddetli pankreatit olarak değerlendirilen 55 (%13,95) hastada NLO 27,44±19,37 PLO 473,65±292,68 RDW 14,18±1,68 RPO 0,0000650±0,0000253 idi. Şiddetli pankreatit grubunda NLO ve PLO hafif pankreatit grubuna göre daha yüksekti (p0,05). CRP değerine göre hafif pankreatit olarak değerlendirilen 253 (%64,2) hastada NLO 13,58±11,81 PLO 290,7±165,2 RDW 13,86±1,12 ve RPO 0,0000645±0,0000235 idi. Şiddetli pankreatit olarak değerlendirilen 141(%35,8) hastada NLO 18,5±13,33 PLO 370,26±272,39 RDW 14,18±1,68 ve RPO 0,0000623±0,0000204 idi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Acute pancreatitis is one of most common gastrointestinal emergencies and could be mortal in severe cases. Predicting severity of the disease is important for the correct management of the process. Many scoring systems have been developed to predict severity of disease. However, these scoring systems are not sufficiently suitable for early detection of acute pancreatitis severity. Recently, neutrophil to lymphocyte ratio (NLR), platelet to lymphocyte ratio (PLR), erythrocyte distribution width (RDW) and RDW to platelet ratio (RPR) have been accepted as indicators of inflammatory process. In this study, we investigated the association between NLR, PLR, RDW and RPR values of acute pancreatitis patients with disease severity. Materials and Methods: Hospital records of inpatients diagnosed with acute pancreatitis Cumhuriyet University Medical Faculty Hospital Gastroenterology Service between Januray 2007 and May 2017 were reviewed. The patients' data was obtained from the hospital automation system. Patients with unclear diagnosis, less then 48 hours of hospitilization, history of malignancy or haematological disease, and without CT imaging were exculeded. As a result, 394 individuals were included in the study. NLR, PLR, RPR indexes were calculated according to the obtained data. CTSI values were determined and recorded for each patient by evaluating the CT examinations performed. CRP values were recorded. Mild and severe pancreatitis groups were established according to CTSI scores and CRP levels. Patients with CTSI 0,05). In 339 (86,05%) patients with mild pancreatitis according to CTSI score, mean NLR was 13,38 ± 9,82 mean PLR was 294,12 ± 185,96 mean RDW was 13,86 ± 1,12 and mean RPR was 0,0000635 ± 0,0000220. In 55 (13,95%) patients with severe pancreatitis mean NLR was 27,44±19,37 mean PLR was 473,65 ± 292,68 mean RDW 14,18 ± 1,68 and mean RPR was 0,0000650 ± 0,0000253. In severe pancreatitis group, NLR and PLR were higher than mild pancreatitis group (p 0.05). In 253 (64.2%) patients with mild pancreatitis according to CRP levels, mean NLR was 13.58 ± 11.81 mean PLR was 290.7 ± 165.2 mean RDW was 13.86 ± 1.12 and mean RPR was 0.0000645 ± 0.0000235. In 141 patients (35.8%) who were evaluated as severe pancreatitis, NLR was 18,5 ± 13,33 PLR 370,26 ± 272,39 RDW 14,18 ± 1,68 and RPR was 0.0000623 ± 0,0000204.