Akut pankreatit tanılı olgularda, başvurudaki nötrofil/lenfosit oranı ile klinik seyir arasındaki ilişkinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the relationship between neutrophil/lymphocyte ratio and clinical course in patients with acute pancreatitis
  1. Tez No: 552626
  2. Yazar: MURAT BİRCAN TUĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTUĞ ŞENOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Akut pankreatit ciddi morbidite ve mortalitesi olan, inflamatuar süreçler içeren önemli bir hastalıktır. Tanı konulduktan sonra prognozunun erken dönemde belirlenmesi; hastada tercih edilecek uygun tedavi modalitesinin belirlenmesi açısından büyük önem arz etmektedir. Bu amaçla ucuz ve invazif olmayan biyomarkerların günlük uygulamada kullanıma girmesi hastaların yönetiminde büyük fayda sağlayacaktır. Çalışmamızda son dönemde inflamatuar hastalıklarda prognostik önemi incelenmiş olan nötrofil/lenfosit oranı (NLO), eritrosit dağılım aralığı (RDW) ve platelet/lenfosit oranı (PLO) değerleri ile pankreatit şiddetinin ilişkisini inceledik. Gereç ve Yöntem: Araştırmamızda 01.01.2016 ve 01.01.2019 tarihleri arasında SDÜ Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Servisine akut pankreatit tanısı ile yatışı yapılmış olan hastalar retrospektif olarak incelendi. Çalışmamıza kriterlere uyan 275 hasta alındı. Akut pankreatitin şiddetini sınıflandırmak için Ranson kriterleri kullanıldı. Hastalar hafif ve şiddetli olarak iki gruba ayrıldı. Verilerin analizi Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) v.22.0 programı ile yapıldı. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 275 hastanın 135'i erkek (%49,1), 140'ı kadın (%50,9) idi. Pankreatit tanısı alan 275 hastanın yaş ortalaması 62,36±18,70 yıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Acute pancreatitis is an important disease with severe morbidity and mortality, including inflammatory processes. Early prediction of the prognosis after diagnosis; It is important to determine the appropriate treatment for the patient. For this purpose, the use of cheap and non-invasive biomarkers in daily practice will be of great benefit in the management of patients. In our study, we investigated the relationship between the severity of pancreatitis and neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), red cell distribution width (RDW) and platelet/lymphocyte ratio (PLO). Material and Method: In our study, patients who were hospitalized in the SDU Medical Faculty Hospital's Gastroenterology Service with the diagnosis of acute pancreatitis between 01.01.2016 and 01.01.2019 were examined retrospectively. 275 patients who met the criteria were included in our study. Ranson criteria were used to classify the severity of acute pancreatitis. Patients were divided into two groups as mild and severe. The data were analyzed using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) v.22.0. Results: Of the 275 patients included in our study, 135 were male (49.1%) and 140 were female (50.9%). The mean age of 275 patients with pancreatitis was 62.36±18.70 years.