Akut bilier pankreatitte nötrofil/lenfosit ve platelet/lenfosit oranının Ranson, İmrie, BISAP ve Balthazar skorlama sistemler ile karşılaştırılarak klinik etkinlik ve güvenilirliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of clinical efficacy and safety of neutrophil / lymphocyte and platelet / lymphocyte ratio by comparing with Ranson, BISAP, Imrie and Balthazar scoring systems in acute biliary pancreatitis
  1. Tez No: 539484
  2. Yazar: SADIG SHAKILIYEV
  3. Danışmanlar: UZMAN EMİN KOSE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Akut pankreatit (AP), pankreas parankiminin inflamatuvar bir hastalığıdır. Tıptaki gelişmelere rağmen hala önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Tanısında ve şiddetinin belirlenmesinde günümüzde halen kullanılabilecek özgül bir biyokimyasal parametre yoktur. Bu çalışmada amaç AP hastalarında subklinik inflamasyonun bir göstergesi olan nötrofil lenfosit oranı (NLO) ve platelet lenfosit oranlarının (PLO) hastalık şiddetini değerlendirmede ve progresyonunun takibinde bir parametre olarak yararlılığının ortaya konulmasıdır. Veriler daha sonra Ranson, Balthazar, BISAP ve Glaskow-Imrie skorlama sistemleri ile karşılaştırılarak aralarındakikorelasyondeğerlendirilmiştir. GEREÇ VE YÖNTEM: Acil cerrahi servisine yatırılıp takip edilen, akut pankeatit tanısı konulan 472 hastanın dosyaları geriye dönük taranarak çalışmaya dahiledildi. Hastaların 48. saatteki, hemogram, biyokimya ve CRP değerleriile Nötrofil/lenfosit oranı ve Platelet/lenfosit oranları hesaplanarak veriler Statistical Package for Social Sciences for Windows 18,0 (SPSS 18.0Inc.) istatistik programı kullanılarak analiz edildi. BULGULAR: Ocak 2016 - Haziran 2018 tarihleri arasında SBÜ Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde Akut Bilier Pankreatit tanısıyla takip ve tedavi edilmiş 472 hasta bu çalışamaya dâhil edildi.Hastaların186'sı(%39,4) erkek, 286'sı (%60,6) kadın idi. Her iki grup arasında cinsiyet açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadi (p>0,05). Mortalite olan grupta AP'in prognozunu belirlemek için bakılan hematokrit (HCT), nötrofil (NEU), lenfosit(LYM), trombosit(PLT), platelet/lenfosit oranı (PLO) ve nötrofil/lenfosit oranı (NLO) hafif seyirli veya komplikasyon görülmeyen gruptaki verilere oranla anlamlı olarak yüksek bulundu. Hasta grubunun yaş ortalaması mortalite negatif olan grupta 58,5±18,9 iken mortal sonuçlar olan grubunun yaş ortalaması 70,8±13,2 idi. Letal sonuçlanan hastalık grubunda BUN, kreatinin, albumin (ALB), kalsiyum (Ca),Laktat Dehidrogenaz (LDH), CRP (C-Reaktif Protein), PaO2 parametrelerininsınıflamadaki x başarısı istatistiksel açıdan anlamlı bulundu. Araştırmamızın sonuçlarına göre Eritrosit Dağılım Aralığı (RDW), potasyum (K+), sodyum (Na+), aspartat aminotransferaz (AST) ve glukoz değerleri ise mortalite olan ve olmayan gruplar arasinda anlamlı (p ˃0.05) farklılık göstermemiştir. Nötrofil/Lenfosit oranı ortalaması mortalite olan grupta 21.7 ± 17.7 iken mortalite olmayan grupta 7.0 ± 8.8 idi. Hasta grubunda NLO düzeyi yüksek bulunmuş olup, cut-off değeri 4 olarak bulundu (duyarlılık %92.3 ve özgüllük %39.2). Hastalar bu değerlere göre 2 farklı gruba ayrılmış ve daha sonra da skorlama sistemleri ile değerlendirilmeye alınmışlardır. NLOsonuçları Ranson (p=0.000), BİSAP (p=0.002) ve İMRİE (p=0.001) skorlama sistemleri ile pozitifkorelasyon gösterirken Balthazar sistemi ile istatiksel anlamlı uyumluluk bulunamamıştır (p=0.908). Platelet/Lenfosit oranı ortalaması letal sonuçlar bulunan grupta 388.9 ± 287.0 iken komplikasyonsuz seyir gösteren grupta 174.9 ± 144.1 idi. Mortalite grubunda PLO ortalaması anlamlıolarak yüksek olup, cut-off değeri 150 olarak hesaplandı (duyarlılık %76.9 ve özgüllük %53.6). Hasta grupları cut-off değere göre biçimlendirilmiş ve bu veriler de skorlama sistemleri ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlar Ranson (p=0.008), BİSAP (p=0.006) ve İMRİE (p=0.005) skorlama sistemleri ile pozitif korelasyon gösterirken Balthazar (p=0.117) sistemi ile istatiksel anlamlı bağlılık bulunamamıştır. SONUÇ: Çalışmamızda NLO ve PLO'nun biliyer APtanısında anlamlıdeğeri olduğu gösterilmiştir. Prognozu öngörmek için kullanılan mevcut skorlama yöntemlerinin birçoğu karmaşık ve değişik zaman aralıklarında tekrarlanmaları gerekmektedir fakat NLO ve PLO'nun prognozu belirleyebilecek kolay ve düşük maliyetli bir yöntem olduğu kanaatine varılmıştır. Biliyer AP'in tanı ve gidişatı hakkında, klinik kullanımının yararlı olacağı ile ilgili sonuçlara ulaşılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Akut pankreatit, nötrofil/lenfosit oranı, platelet/lenfosit oranı, prognostik faktörler
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INTRODUCTION AND OBJECTIVES Acute pancreatitis is an inflammatory disease of the pancreatic parenchyma. Despite advances in medicine it is a major source of morbidity and mortality. Whether its clinic is variable, the pathogenesis has not been understood thoroughly though its etiology has been known. Today there is presently no spesific biochemical parameters which can be used in diagnosis and determining the severity. The aim of this study was to determine the usefulness of neutrophil lymphocyte ratio (NLR) and platelet lymphocyte ratio (PLO), a marker of subclinical inflammation in AP patients, as a parameter in the evaluation and progression of disease severity. The data were then compared with the Ranson, Balthazar, BISAP and Glaskow-Imrie scoring systems and the correlation between them was evaluated. MATERIALS AND METHOD The files of 472 patients diagnosed with acute pancreatitis who were hospitalized in emergency surgery were retrospectively screened and were included in the study. In 48 hours the hemogram, biochemistry and C-reactive protein values of the patients were recorded into statistical package program for social sciences for Windows 18,0 (SPSS 22.0 Inc). RESULTS Between January 2016 - June 2018, 472 patients with acute biliary pancreatitis were included in the study. Of the patients, 186 (39.4%) were male and 286 (60.6%) were female. There was no statistically significant difference between the two groups in terms of gender (p> 0.05). Hematocrit (HCT), neutrophil (NEU), lymphocyte (LYM), platelet (PLT), Neutrophil/lymphocyte ratio (NLR) and Platelet/lymphocyte ratio (PLO) results xii were found significantly higher in patients groups with mortality rates than in uncomplicated group. Mean age of the group with mortality was 58,5±18,9: mean age of the non-mortality group was 70.8 ± 13.2. The success rate of BUN, Creatine, albumin (ALB), calcium (Ca+), Lactate Dehydrogenase (LDH), CRP (C-Reactive Protein) and PaO2 parameters were found more significantly. According to the results of our study Red Cell Distribution Width (RDW), potassium (K +), sodium (Na +), aspartate aminotransferase (AST) and glucose values were not significantly different between the groups with and without mortal consequences (p>0.05). NLR The mean NLR was 21.7 ± 17.7 in the group with mortality and 7.0 ± 8.8 in the group without mortality. NLR levels were found remarkable higher in the patients group wity letal outcomes and the cut-off value was 4. (sensitivity 92.3% and specificity 39.2%). Patients were grouped in 2 different groups according to these values and their relationship were investigated with scoring systems. The NLR results were positively correlated with Ranson (p=0.000), BISAP (p=0.002) and IMRİE (p=0.001) scoring systems, but no statistically significant differences were found with the Balthazar system (p=0.908). PLR The average PLR was 388.9 ± 287.0 in the group with mortality and 174.9 ± in the group without mortality. PLR average were raported significant higher in the patients group with letal outcomes and the cut-off value was 150.. (sensitivity 76,9 % and specificity 53,6%). The patient groups were shaped according to the cut-off value and these datawere compared with the scoring systems. The results showed a positive correlation with Ranson (p=0.008), BISAP (p=0.006) and IMRİE (p=0.005) scoring systems, but no statistically significant correlation was found with Balthazar system (p=0.117). CONSEQUENCE: NLO and PLO, which have been shown the rise in inflammatory diseases and have prognostic significance, were demonstrated significance in the diagnosis of acute pancreatitis. It is concluded that both of parameters are easly and low cost methods to determine the prognosis. In the prediction of prognosis some scoring systems required 48 hours but however this method can recognise earlier. KEY WORDS: Acute pancreatitis, neutrophile / lymphocyte ratio, platelet / lymphocyte ratio, prognostic factor