Renal hücreli karsinomlarda hücresel alt tiplere göre görünür difüzyon katsayısı ölçümü ve karşılaştırılması
Efficiency of diffusion-weighted imaging in identification of renal cell carcinoma subtypes
  1. Tez No: 478269
  2. Yazar: GÖKHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HULUSİ EĞİLMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Renal hücreli Karsinomlarda (RHK) difüzyon ağırlıklı görüntüleme (DAG) ve hesaplanan görünür difüzyon katsayısı (GDK) değerlerinin hücresel alt tiplerini belirlemede tanıya katkısının araştırılması. Yöntemler: Ağustos 2012 - Mayıs 2017 tarihleri arasında Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı'nda renal kitle tanısından şüphelenilerek MRG çekilmiş 18 yaş ve üzerinde erişkin hastalardan 25 tanesinin MRG filmleri incelendi. 1,5 Tesla MR cihazında aksiyal planda, single shot eko-planar spin eko sekansı ile her 3 yönde (x,y,z), b=800 mm2/sn değerinde difüzyon duyarlı gradiyentler uygulanılarak DAG ve GDK haritaları elde edildi. 25 hastadaki sağlıklı böbrek parankimi GDK ve renal hücreli karsinom ortalama GDK ölçümleri yapıldı. Bulgular: Sağlıklı böbrek parankimi ortalama GDK değeri RHK tüm hücresel alt tiplerinden yüksekti. Berrak hücreli RHK ortalama GDK değeri papiller tip RHK ve kromofob tip RHK ortalama GDK değerlerinden daha yüksekti. Ayrıca papiller tip RHK ortalama GDK değeri kromofob tip RHK ortalama GDK değerinden daha yüksekti. Berrak hücreli RHK ortalama GDK değeri 1,172±0,336824x10-3 mm2/s, papiller tip RHK ortalama GDK değeri 1,057±0,480940x10-3 mm2/s ve kromofob tip RHK ortalama GDK değeri 0,683x10-3 mm2/s. Sonuç: DAG ve işlem sırasında elde edilen sayısal GDK değerleri ölçümleri renal hücreli karsinomun preoperatif karakterizasyonunda yararlı olabilir. Ortalama GDK değerlerinin RHK hücresel alt tiplerinin ayrımında yararlı olduğu düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study was to study the utility of diffusion-weighted imaging (DWI) in the prediction of renal cell carcinoma subtypes and prediction of tumor grade, using histopathology as a gold standard method of diagnosis. Methods: Here were 25 MRI films of over 18 age adults imaged by magnetic resonance with suspection of renal mass are evaluated between August 2012 and May 2017, at Cumhuriyet University Department of Radiology. In the 1.5 Tesla MR appliance, after application of diffusion based gradient to the values of b 800 mm2 /sn, with a single shot echo-palanar spin echo sequence in the axial plane DWI and ADC maps are obtained. ADC measurement of 25 renal parenchyma not involved by the disease and ADC measurement of renal cell carcinomas were calculated. Result: The Mean ADC value of uninvolved renal parenchyma was significantly higher than RCC. The ADC values for clear cell RCC were higher than papillary and chromophobe RCC. Also the ADC values for papillary RCC were higher than chromophobe RCC. The mean ADC values of Clear cell RCC was 1,172±0,336824x10-3 mm2/s, for papillary RCC was 1,057±0,480940x10-3 mm2/s and for chromophobe RCC was 0,683 x10-3 mm2/s. Conclusion: DWI may be useful in the preoperative characterization of RCC. The mean ADC value may thinks as a helpful imaging tool in them differentiation between subtypes of RCC.