İnşaat proje yönetiminde RFID (Radyo frekansı ile tanımlama) teknolojisiyle verimlilik analizi, planlama ve raporlama
Productivitiy analysis, planning and reporting in construction project managemenet by using RFID tecnologies
- Tez No: 478307
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM MANİSALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Şantiyelerde Radyo Frekanslarıyla Tanımlama (RFID) uygulamalarını kullanarak verimlilik analizi yapmak, yapılacak verimlilik analizi sayesinde ekiplerin yeteneklerine ve işin durumuna göre gerçek adam X saat değerlerini tespit etmek, Şantiye iş programında RFID sistemlerinden alınacak güncel adam X saat verilerinden faydalanarak doğru planlama yapabilmek, yapılacak imalatlarda kaliteden ödün vermeden, gerekli zamanda gerektiği kadar adamı işin başında temin ederek, zamandan ve dolayısıyla genel giderler düşeceğinden dolayı inşaat projelerinin maliyetten tasarruf edebilmesini sağlamak. Böylece inşaat ve proje yönetiminin temel amaçlarından olan süre maliyet kalite optimizasyonuna RFID yeni teknoloji metodu ile daha gerçekçi çözümler elde etmeye çalışmak tezin asıl amacı ve önemini ortaya koymaktadır. Gerekli literatür çalışmasının yapılması, mevcut problemlerin ortaya konulması, bu yüzden yaşanılan maddi ve manevi zararların, yaşanan iş gücü kaybının ve ekonomik getirilerinin tespiti, yeni sistemin getirileri ve Türkiye şartlarında uygulanabilirliğinin araştırılması, bu amaçla Türkiye İnşaat firmalarının mevcut durumlarını tespit ederek yeni teknolojinin kullanılması halinde firma-sektör-ülke bazında sağlanabilecek kazanımların ortaya konulması tezin kapsamını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
To perform efficiency analysis using Radio Frequency Identification (RFID) applications in the sites, to determine the real man-hours values according to the capabilities of the teams and their job status through the efficiency analysis, being able to make correct planning by taking advantage of the current man-hours data to be obtained from RFID systems in worksite work schedule, to ensure that construction projects can save cost because time and therefore overhead costs are reduced by ensuring that the man is needed at the beginning when necessary, without sacrificing quality in the productions to be made. Thus, the main objective of construction and project management is to try to obtain more realistic solutions with the new technology of RFID technology for cost quality optimization. In order to determine the current situation of the Turkish construction companies and to use the new technology, it is necessary to investigate the necessity of the literature study, to present the existing problems, to find out the material and moral damages, loss of living power and economic benefits, - The scope of the thesis is to establish the achievements that can be achieved on a sector-country basis.