Boş konteyner trafiği yönetim modeli
Management model of empty container traffic
  1. Tez No: 478312
  2. Yazar: ÇETİN POLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESMA GÜL EMECEN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Gelişen global ekonominin taşıma talebini arttırması ve özellikle taşıma maliyetlerini azaltacak yönde yüklerin birimleştirilerek taşınması amacıyla, 1960'lı yıllarla birlikte gelişmeye başlayan konteyner taşımacılığı, günümüzde yaygın olarak kullanılan deniz yolu taşımacılığı türü haline gelmiştir. Bunun bir sonucu olarak da birçok yük cinsi konteyner içinde güvenli ve hızlı biçimde taşınmaya başlanmıştır. Bu gelişme, dünya ticaretine de yön vererek, üreticilerin ürettikleri malları konteyner ile taşınmaya uygun hale getirmeye çalışmalarına neden olmuştur. Dolayısıyla konteynerizasyon, taşımacılığa olan talebi arttırmış ve bu talep de konteynerleşmeye eğilimi hızlandırmıştır. Gemi büyüklüğü ve kapasitesine hızın da eklenmesiyle belirginleşen yüksek verimlilik ve karlılık oranı, konteynerlerin deniz yolu taşımacılığındaki önemini ortaya koymuştur. Ülkeler arasındaki derin ekonomik, arz ve talep farklılıkları konteyner talebini şekillendirmektedir. İthalatın yoğun olduğu bölgelerde konteyner fazlalığı varken, ihracatın yüksek olduğu yerlerde ise konteyner eksikliği oluşmaktadır. Son yıllarda, konteyner hatlarının en büyük sorunlarından biri haline gelen bu durum, üzerinde durulması gereken bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada Antalya limanı için boş konteyner trafiği model uygulamasından bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Container transport, which began to develop with the 1960s, has became a type of maritime transport that is nowadays widely used, with the effect of the developing global economy increasing the demand of transportation and to carry the utilization of cargoes especially in order to reduce the transportation costs. As a result, many types of cargoes have been started to be transported safe and quickly in containers. This development has also led to world trade, causing producers to try to make their merchandise suitable for container transportation. Therefore, containerization has increased the demand for transportation and it accelerate tendency to containerize. High efficiency and profitability, evident by the addition of speed to ship size and capacity, have demonstrated the importance of containers for shipping. The deep economic, supply and demand discrepancies between countries shape the demand for containers. Container shortage occurs in areas where imports are intensive, while container shortages occur where exports are high. In recent years, this situation, which has become one of the biggest problems of container lines, emerge as a problem to be emphasized. In this study, the application of empty container traffic model for the port of Antalya is mentioned.