Elektron-proton çarpıştırıcılarında higgs parçacığı ile ayar bozon anormal bağlaşımlarının araştırılması
Investigation of gauge boson anomalous couplings with higgs particle at electron-proton colliders
- Tez No: 478317
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY BÖLÜKBAŞI YALÇINKAYA, DOÇ. DR. İLKAY TÜRK ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Daha önce teorik olarak ortaya atılmış yeni bir parçacık olan Higgs bozonu, 2012'de Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nda (LHC) ATLAS ve CMS deney grupları tarafından keşfedilmiştir. Higgs bozonu bağlaşımlarının, spin ve parite özelliklerinin mevcut verilerle ilk analizleri yapılmıştır. Parçacık çarpıştırıcılarında, Higgs bozonunun üretim ve bozunum özellikleri,SM bağlaşımları ve Higgs ile diğer bozonların bağlaşımlarının etkin ölçeği üzerine sınırlamalar araştırılmaktadır. Higgs bağlaşımlarını araştırmak için SM tahminlerinden sapmaları (verinin şimdiki duyarlılığı buna izin verir) etkin Lagranjiyen terimleriyle parametrize edilir. Bu yöntem yeni fiziği tanımlamak için modelden bağımsız bir yöntemdir, düşük enerjilerde parçacık içeriğine ve simetrilerine bağlıdır. Bu tez çalışmasında, gelecekte kurulması planlanan LHeC ve FCC-eh çarpıştırıcılarının parametreleri kullanılarak, Higgs bozonu ile yüksüz ayar bozonlarının anormal bağlaşımlarına duyarlılık, modelden bağımsız bir şekilde incelenmiştir. Elektron-proton çarpıştırıcılarında ep->eqH süreci ile Hγγ, HγZ ve HZZ etkileşme köşeleri için anormal bağlaşımlar üzerine sınırlamalar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Higgs boson, a new particle that was theoretically introduced earlier, was discovered by the ATLAS and CMS experimental groups in 2012 at the Large Hadron Collider (LHC). Using the available data, first analyses of Higgs boson couplings, spin and parity properties were made. Production and decay properties of the Higgs boson, SM couplings, and limits on effective scale of the Higgs boson's couplings with other bosons are investigated at particle colliders. Deviations from SM estimates (the current sensitivity of the data allows this) are parametrized by effective Lagrangian terms to investigate Higgs couplings. This is a model-independent method for describing the new physics, at low energies, it depends on particle content and symmetries. In this study, sensitivity to neutral gauge boson anomalous couplings with the Higgs boson is investigated using the parameters of the LHeC and FCC-eh with a model-independent approach. With ep->eqH process at the electron-proton colliders, limits on anomalous couplings for Hγγ, HγZ ve HZZ interaction vertices are obtained.