Sinop yarımadası briyofit florası
The bryophyte flora of Sinop penincula
  1. Tez No: 478341
  2. Yazar: BURÇİN SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET ÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çalışma alanı olarak belirlenen Sinop Yarımadası Türkiye'nin kuzeyinde Orta Karadeniz Bölgesinde yer almaktadır. 2015 – 2016 yılları arasında farklı mevsimlerde düzenlenen arazi çalışmalarında, alandaki vejetasyon tiplerini yansıtacak 36 örnekleme noktası belirlenmiştir. Toplanan 406 örneğin değerlendirilmesi sonucunda Marchantiophyta'dan (Ciğerotları) 16 familyaya ait 16 cins ve 21 tür, Anthocerotophyta'dan (Boynuzotları) 2 familyaya ait 2 cins ve 2 tür, Bryophyta'dan (Karayosunları) 26 familyaya ait 62 cins ve 100 tür ve tür altı takson, toplamda ise 44 familya ve 80 cinse ait 123 tür ve tür altı takson tespit edilmiştir. Toplanan örnekler içerisinde 18 takson Henderson (1961) Kareleme sistemine göre 3. kare için yenidir. Floristik listede taksonlar sistematik hiyerarşiye uygun olarak, lokalite bilgileri, dağılımları, bazı ekolojik özellikleri ve hayat formlarına ait bilgiler ile birlikte sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the bryophyte flora of the Sinop Peninsula. 36 different sampling points were determined to reflect the vegetation types at field trips organised in the different seasons, between 2015 and 2016. As a result of the evaluation of 406 collected samples, 21 species of 16 genera belonging to 16 families from Marchantiophyta (Liverworts), 100 species of 62 genera belonging to 26 families from Bryophyta (mosses), 2 species of 2 genera belonging to 2 families from Anthocerotophyta (Hornworts) were observed. In total, 123 specific and infraspecific taxa belonging to 44 families and 80 genera were identified. Among these, 18 taxa are new to 3th square according to Henderson (1961) grid system. Taxa listed according to the systematic hierarchy were presented by data locality, distributions, some ecological features and life forms in the floristic list.