Farklı azot dozlarının çok yıllık çim (Lolium perenne L.) çeşitlerinin yeşil alan performansı üzerine etkileri
Effects of different nitrogen doses on the turf performance of perennial ryegrass (Lolium perenne L.) cultivars
  1. Tez No: 478374
  2. Yazar: KEZBAN DERELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma, Süleyman Demirel Üniversitesi Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezinde bazı çok yıllık çim çeşitlerinin yeşil alan performanslarına farklı azot dozlarının etkisini belirlemek amacıyla 2014-2015 yıllarında yürütülmüştür. Deneme, tesadüf bloklarında faktöriyel deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Bu araştırmada çok yıllık çim (Lolium perenne L.) çeşitlerinin Cutter, Troya ve Stravinsky kullanılmıştır. Bu denemede, 4 farklı azot dozu (0, 2, 4 ve 6 gr/m2/ay) uygulanmıştır. Çalışmada; çıkış hızı (gün), kaplama hızı (gün), kışa dayanıklılık (1-9 puan), kaplama derecesi (1-9 puan), yaprak dokusu (1-9 puan), yaprak rengi (1-9 puan), yenilenme gücü (1-5 puan), dm2' deki kardeş sayısı, genel görünüm (1-9 puan), kuru ot verimi (g/m2) ve azot oranı (%) değerleri tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, Cutter ve Stravinsky çeşitleri hızlı çıkış, yaprak rengi, yenilenme gücü ve seyrekleşme derecesi özelliklerinde en iyi değerlere sahipken, sadece Cutter çeşidi yaprak dokusu ve genel görünüm özelliklerinde, sadece Stravinsky çeşidi kaplama hızı, kardeş sayısı, kuru madde verimi ve azot oranı özelliklerinde en iyi performansı göstermiştir. Çim performansına azotlu gübre uygulamalarının etkileri önemli bulunmuştur. Azotlu gübre oranının artmasıyla kışa dayanıklılık, kaplama derecesi, yaprak rengi, yenileme gücü, kardeş sayısı, genel görünüm, kuru ot verimi ve azot oranı değerlerinde artış belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effects of different nitrogen doses on turf performance of some perennial ryegrass cultivars on Agricultural Research and Applied Center of Suleyman Demirel University in Turkey, during 2014-15 years. This research was conducted in randomized block design with three replication. Perennial ryegrass (Lolium perenne L.) cultivars Cutter, Troya and Stravinsky were used in this research. Four nitrogen levels (0, 2, 4 and 6 g m-2 mount-1) were applied in this research. The speed of emergence (day), ground cover speed (day), ground cover rate (1-9 point), cold tolerance (1-9 point), leaf color (1-9 point), regeneration power (1-5 point), tiller number, general appearance (1-9 point), dry matter yield (g m2) and nitrogen content (%) were determined in this research. According to results, Cutter and Stravinsky cultivars showed the best performance in terms of speed of emergence, leaf color, regeneration power and infrequency degree. The best performance in terms of ground cover speed, tiller number, dry matter yield and nitrogen content were obtained from Stravinsky cultivar, while the best performance in terms of general appearance were obtained from Cutter cultivar. The effects of nitrogen fertilizer applications on turf performance were significant. Increasing N fertilization rates resulted in an increase in cold tolerance, ground cover rate, leaf color, regeneration power, tiller number, general appearance, dry matter yield and nitrogen content.