Capoeta trutta (Heckel, 1843) populasyonlarında mtDNA genetik varyasyonunun belirlenmesi
Determination of mtDNA genetic variation in Capoeta trutta (Heckel, 1843) populations
- Tez No: 478427
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF PARMAKSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Fırat ve Dicle nehir sistemlerinde doğal ve dominant olarak yaşayan Capoeta trutta (Heckel, 1843) ekonomik önemi olan bir türdür. Bu çalışmada, C. trutta populasyonlarında mitochondrial DNA cytochrome c oksidaz altunit I (mtDNA COI) gen bölgesinin dizi analizlerine dayalı genetik çeşitlilik belirlenmiştir. Dört populasyondan 47 örnek alınarak altı değişken bölge ve yedi haplotip tespit edilmiştir. Ortalama haplotip (h) ve nükleotid çeşitliliği (π) sırasıyla 0,6420 ve 0,00138 olarak hesaplanmıştır. Farklı popülasyonlara ait Fst değerleri negatif ve düşük bulunmuş olup önemsizdir, bu da gen akışının olduğunun göstergesidir. AMOVA analizinde Fst= 0.09865 ve p=0.00489 olarak hesaplanmış ve populasyonların birbirlerinden izole oldukları sonucu ortaya çıkmaktadır. Nötralite testleri sonucunda üç populasyonda (Adıyaman, Birecik ve Bismil) büyüme, bir populasyonda (Batman) ise küçülme olup, elde edilen tüm değerler istatistiksel olarak önemsizdir (p>0.10). Yapılan bu çalışma ile elde edilen sonuçlar C. trutta türü için ilk kez elde edilmiş verilerdir. mtDNA COI gen bölgesi için belirlenen haplotipler literatür açısından yeni sonuçlar olup, bu türün genetik çeşitliliği açısından önemli bir veri seti oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Capoeta trutta (Heckel, 1843), living in the Euphrates and Tigris river system as natural and dominant, is a species of economic importance. In this study, genetic diversity of C. trutta populations was detected based on mitochondrial DNA cytochrome c oxidase subunit I (mtDNA COI) gene sequences. Seven haplotypes and six polymorphic sites were detected in 47 individuals sampled from four populations. The average haplotype diversity (h) and nucleotide diversity (π) were calculated 0,6420 and 0,00138 respectively. Pairwise Fst statistics among different populations were negative or low and insignificant, implying a gene flow. In the AMOVA analysis Fst = 0.09865 and p = 0.00489 is calculated and the result of this the populations are isolated from each other. The result of Neutrality tests suggested that growth in the three populations (Adıyaman, Birecik ve Bismil), decline in the one population (Batman), all values obtained as statistically is insignificant (p>0.10). The results obtained by this study performed firstly for C. trutta species. Determined haplotypes for mtDNA COI gene region are new results for literatüre, in terms of genetic diversity of this species is an important data set.