Suda çözünebilen organofosfazenlerin sentezi karakterizasyonu ve fotofiziksel özelliklerinin belirlenmesi
Determination of properties photophysical, synthesisand characterization of water-soluble organophosphazenes
- Tez No: 478428
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İHSAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
Bu çalışmamızda daha önce sentezlenmiş ve suda çözünmeyen hekza(4-formil-fenoksi)siklotrifosfazen, hekza(4-formil-2-metoksi-fenoksi)siklotrifosfazen ve hekza(5-kloro-2-formil-fenoksi)siklotrifosfazenlerden suda çözünen organofosfazenler sentezlendi. Önce hekza(4-formil-fenoksi)siklotrifosfazen, hekza(4-formil-2-metoksi-fenoksi)siklotrifosfazen ve hekza(5-kloro-2-formil-fenoksi)siklotrifosfazenler metal içermeyen yükseltgen ile karboksil içeren hekza(4-karboksil-fenoksi)siklotrifosfazen, hekza(4-karboksil-2-metoksi-fenoksi)siklotrifosfazen ve hekza(5-bromo-2-karboksill-fenoksi)siklotrifosfazenler elde edildi. bu bileşiklerin NaOH ile tepkimesinden suda çözünen hekza(sodyum 4-karboksilat-fenoksi)siklotrifosfazen, hekza(sodyum 4-karboksilat-2-metoksi-fenoksi)siklotrifosfazen ve hekza(sodyum 5-bromo-2-karboksilat-fenoksi)siklotrifosfazen elde edildi. Bileşiklerin yapıları FTIR ve NMR analiz yöntemleriyle karakterize edildi.ayrıca bileşiklerin suda floresans özellikleri incelendi. Suda çözünen üç bileşikte floresansemsiyon piki verdi.
Özet (Çeviri)
In this study, water-nsolubleorganophosphazenes were obtained from previously synthesized and water-insolublehexa(4-formyl-phenoxy)cyclotriphosphazene, hexa(4-formyl-2-methoxy-phenoxy)cyclotriphosphazene and hexa(5-bromo-2-formyl-phenoxy)cyclotriphosphazene. Hexa(4-carboxy-phenoxy)cyclotriphosphazene, hexa(2-carboxy-phenoxy)cyclotriphosphazene, hexa(4-carboxy-2-methoxy-phenoxy)cyclotriphosphazene and hexa(5-bromo-2-carboxy-phenoxy)cyclotriphosphazene were derived by the oxidation of formyl in thesecompound. The structure of the obtained compound was characterized by IR, NMR and elemental analysis.