Viranşehir'de yetiştirilen bazı buğday çeşitlerinin verim kalite ve pazar fiyatı yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of some wheat divers in Viransehir by yield quality and market price
  1. Tez No: 478433
  2. Yazar: ŞENGÜL KANAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ÖZBERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada Viranşehir bölgesinde yetiştirilen ekmeklik ve makarnalık buğday çeşitlerinin verim, kalite ve pazar fiyatı yönünden değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Tarla denemeleri 2012 – 2013 yetişme döneminde Şanlıurfa ili Viranşehir ilçesi Dinçkök köyünde yürütülmüştür. Çalışma Viranşehir bölgesinde yaygın olarak ekilen 5 Makarnalık Buğday çeşidi (Fuatbey 2000, Amanos 97, Şölen 2002, Sarıçanak 98, Burgos) ile 5 Ekmeklik Buğday çeşidi (Kaşifbey 95, Meta 2002, Ceyhan 99, Panda, Pehlivan) olmak üzere toplam 10 buğday çeşidi ile tesadüf blokları deneme deseninde 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür; elde edilen bulgulara göre ekmeklik buğdayda maksimum verim (581 kg/da) Meta-2002 çeşidinden elde edilirken; makarnalık buğdayda ise maksimum verim (597 kg/da) Burgos çeşidinden elde edilmiştir. Araştırmada çeşitlerin agronomik ve kalite özellikleri ölçülmüş verim ve pazar fiyatı ilişkileri korelasyon ve regresyon analizleri ile detaylı olarak araştırılmıştır. Pazar fiyatı ve verimin birlikte değerlendirilmesiyle dekara maksimum gelir (435,810 TL) sağlayan çeşit Burgos olarak tespit edilmiştir, Makarnalık buğdayın ekmeklik buğdaya göre daha karlı olduğu çeşit tercihinde sıralamanın; Burgos, Meta, Sarıçanak-98 ve Fuatbey-2000 şeklinde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to assess yield, quality and marketing prices of widely grown 5 durum (Fuatbey 2000, Amanos 97, Şölen 2002, Sarıçanak 98, Burgos) and 5 bread wheat (Kaşifbey 95, Meta 2002, Ceyhan 99, Panda, Pehlivan) varieties in Viranşehir. Field trial was carried out in Dinçkök vilage of Viranşehir in 2012/13 growing season Randomized complete block design with replications was employed. It was found that maximum grain yields were obtained from Burgos (5970 kg/ha) and Meta-2002 (5810 kg/ha) . Correlation and regression betwen yield components vs grain yield and quality characteristics vs marketing prices were further investigated. Regression equations with high coefficients of determinations (%R2) were found to be reliable. Highest net return was obtained from Burgos with 4350.81 TL/ha. Durum wheat varieties were generally found higher income generating than those of bread wheats. It was concluded that Burgos, Meta-2002, Sarıçanak-98 and Fuatbey-2000 with their high net returns should be preferred by farmers respectively.