Çocuk edebiyatı ve masal: Viranşehir'de anlatılan masallar
Children's literature and fairy tale: Tales told in Viranşehir
  1. Tez No: 938912
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REZAN KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde anlatılan masalların çocuk edebiyatı temel ilkeleri bakımından incelenmesini konu almaktadır. Bu kapsamda bölgede bilinen 17 masal, nitel araştırma yaklaşımı kullanılarak çözümlenmiştir. Masallar içerik özellikleri olan konu, izlek(tema), kahramanlar(karakterler), iletiler, dil ve anlatım, çevre(mekân), eğitsel ilkeler başlığı altında detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalışma sonucunda masalların çocuk edebiyatına uygun olup olmadığı tek tek ele alınıp çözümlenmiştir. İlk olarak çocuk edebiyatı temel ilkeleri bakımından uygun olan masallar tespit edilmiştir. Daha sonra ana fikir ve iletiler açısından çocuklara kötü örnekler oluşturan, şiddet olaylarına yoğun bir şekilde yer veren masallar tespit edilmiştir. Son olarak çalışmada yer alan masalların ana fikir ve ileti yönünden çocuklara uygun olduğu ancak bazı argo kelimeler ve olumsuz davranışların anlatıma hâkim olmasından bu masalların düzeltilmesi gerektiği tespit edilmiştir. Çocuklara kötü örnek olan masalların nasıl düzeltilebileceği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the fairy tales that have been passed down through generations in Viranşehir, district of Şanlıurfa, in terms of the basic principles of children's literature. In this context, 17 fairy tales known in the region are analyzed by using the scanning method from the qualitative research approach. The fairy tales are examined in detail under the headings of content features: subject, theme, heroes (characters), messages, language and expression, environment, educational principles. As a result of the study, whether the fairy tales are suitable for children's literature is analyzed being considered one by one. It is found that fairy tales examined in Chapter 1 are appropriate for the basic principles of children's literature, while fairy tales mentioned in Chapter 2 set bad examples for children in terms of main ideas and messages besides heavily involving violence incidents. It is determined that fairy tales examined in Chapter 3 are suitable for children in terms of the main idea and message; however, they need to be revised due to the intensive use of some slang words and negative behaviors. In conclusion, how fairy tales that set bad examples for children could be revised is stated.