Din, kültür ve tarih açısından Viranşehir Yezidilik
Yezidism in Viranşehir: A religion, culture, and history
- Tez No: 967539
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Yezidilik, Ortadoğu ve Mezopotamya'nın kadim inançlarından biri olup günümüzde birçok araştırmacının ilgisini çekmektedir. Bu inanç, geçmişte Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesine bağlı yaklaşık 25 köyde yoğun bir nüfusa sahipken, günümüzde Yezidilerin büyük ölçüde yurt dışına göç etmesiyle ciddi oranda azalmıştır. Bu çalışmada, Viranşehir'de yaşayan Yezidilerin inanç sistemi, kültürel yapısı, halk inanışları, ziyaret fenomeni ve sözlü kültür öğeleri disiplinler arası bir yaklaşımla kapsamlı bir akademik araştırmanın konusu olarak ele alınmaktadır. Özellikle Yezidilik hakkında toplumda oluşmuş yanlış algı ve önyargılar sorgulanmakta, bu inancın daha doğru ve sağlıklı bir şekilde tanınması hedeflenmektedir. Ayrıca, günümüzde hızlı modernleşme ve kentleşmenin getirdiği değişimler karşısında, inanç mensuplarının inanç ilkeleri, ritüelleri ve sosyo-kültürel yaşamlarında herhangi bir değişim yaşanıp yaşanmadığı incelenmektedir. Son olarak, ziyaret fenomeni ile halk inançlarının günlük yaşamda birey ve toplum üzerindeki yansımaları da araştırmanın önemli odak noktaları arasında yer almaktadır. Hem saha çalışması hem de literatürel kaynaklar kullanılarak hazırlanan bu çalışmada, ilgili konular kapsamında nitel araştırma yöntemi tercih edilmiş; dinler tarihinin nitelendirici/vasıflandırıcı yöntemi ile fenomenoloji deseninden de yararlanılmıştır. Bu yöntemler aracılığıyla, dinî inanç esasları, halk inanışları, sosyo-kültürel hayat ve sözlü kültürel unsurlarla ilgili veriler incelenmiştir. Ayrıca ziyaret fenomenleri yerinde gözlemlenmiştir. Bu doğrultuda, Viranşehir Yezidilerinin etno-dinsel ve kültürel yapısını ortaya koymak ve bölgenin tarihsel-toplumsal dokusunu belgelendirmek amaçlanmıştır. Çalışmanın ilgili bölümlerinde, bu doğrultuda elde edilen verilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Yezidism is one of the ancient faiths of the Middle East and Mesopotamia, attracting the attention of many researchers today. While this faith once had a dense population in approximately 25 villages in the Viranşehir district of Şanlıurfa, it has declined significantly today due to the large emigration of Yazidis. This study examines the belief system, cultural structure, folk beliefs, the phenomenon of visiting, and elements of oral culture of the Yazidis living in Viranşehir as the subject of a comprehensive academic research with an interdisciplinary approach. In particular, it challenges the misperceptions and prejudices that have developed in society about Yazidism, aiming to provide a more accurate and sounder understanding of this faith. In addition, it examines whether the beliefs, rituals, and socio-cultural lives of members of the faith have undergone any changes in the face of the changes brought about by rapid modernization and urbanization. Finally, the phenomenon of visiting and the impact of folk beliefs on individuals and society in daily life are among the key focal points of the research. This study, prepared using both fieldwork and literary sources, employed a qualitative research method within the scope of relevant topics, utilizing the descriptive/qualifying method of the history of religions and the phenomenological design. Through these methods, data on the principles of religious belief, folk beliefs, socio-cultural life, and oral cultural elements were examined. Furthermore, the phenomenon of visiting was observed on-site. In this context, the aim was to reveal the ethno-religious and cultural structure of the Yazidis of Viranşehir and to document the historical and social fabric of the region. The data obtained in this regard are presented in the relevant sections of the study.