Yangın olaylarında bazı taksonların polen morfolojilerindeki değişikliklerin saptanması
Determination of changes in pollen morphologies of some taxa in fire case
- Tez No: 478451
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAHİT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Yangın, meydana geldiği yerde ve yakın çevresinde fiziksel etkiler meydana getiren kimyasal bir reaksiyondur. Bu nedenle yangın araştırmacılarının bazı materyallerin fiziksel ve kimyasal özellikleri hakkında yeterli bilgi birikimine sahip olmaları gerekmektedir. Yangın, aynı zamanda oluşan pek çok kimyasal reaksiyonu kapsadığından, bu reaksiyonların hangi sırada ve nasıl meydana geldiğini anlamak içinde önemlidir. Yangının karmaşık bir yapısı olsa da, aslında birkaç basit tepkimeye dayanmaktadır. Bu tepkimeler; karbon, hidrojen, sülfür ile azotun oksitlenmesi ve yakıtların tutuşma ürünlerinin özelliklerine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada, farklı ekzin tabakalanmasına sahip polenlerin morfolojik yapılarında, yangının süresi ve şiddetine bağlı olarak meydana gelen değişimler belirlenmiştir. Bu amaçla, tektum yapılarına göre, tektat polene sahip olan Betula pendula, Acer negundo ve Pinus nigra, semitektat polene sahip olan Populus nigra ve intektat polene sahip olan Cucurbita pepo taksonları üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Belirlenen taksonlara ait polenler kül fırınında 1, 3, 5, 10, 15, 30, 60, 90 ve 120 dakikalık sürelerle 100°C'den 500°C'ye kadar, sıcaklık her seferinde 100°C artırılacak şekilde, yakma işlemine tâbi tutulmuştur. Polenlerde, zaman ve sıcaklığa bağlı olarak meydana gelen morfolojik değişiklikler belirlenmiş ve ışık mikroskobu ile mikrofotoğrafları çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fire is a chemical reaction that causes some physical effects in where it starts and close environments. Therefore fire investigators should know enough information about physical and chemical properties of some materials. Likewise, that is important for understanding reactions happen in which order and how due to the fact that fire includes so many chemical reactions at the same time. Altough fire has a complicated structure, it actually depends on a few simple reactions. These reactions occur depending on oxidation of Carbon, Hydrogen, Sulfur and Nitrogen and features of fuels ignition products. In this study, pollen morphology changes, have different exine stratifications, determined related by fire duration and intensity. For this purpose, due to tectum structure, studies were conducted for taxa of Betula pendula, Acer negundo and Pinus nigra which have tectate pollens, Populus nigra has semitectate pollens and Cucurbita pepo has intectate pollens. Pollens of these chosen taxa have been burned into crematorium from 100°C to 500°C temperature, for 100°C ranges, during 1, 3, 5, 10, 15, 30, 60, 90 and 120 minutes. Chages on pollen morphology related to duration and temperature have been determined and microphotographed with light microscope.