Türkiye' de bankaların etkinliğinin pencere analizi ile belirlenmesi
Determination the efficiency of banks in Turkey using window analysis
  1. Tez No: 478450
  2. Yazar: NUR ASLIHAN KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURTAZA ÖZGÜR YENİAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İstatistik, Banking, Statistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Ekonominin temeli finans sektörü ve bu sektörün ülkemizdeki en önemli temsilcisi olan bankalar günümüzde yoğun rekabet koşulları, sürekli değişen ekonomik ortamlar ve sınırlı kaynak altında faaliyetlerini devam ettirmektedirler. Bankaların hedeflerine ulaşabilmeleri ve en önemlisi varlıklarını devam ettirebilmeleri için karar vericiler bir takım kritik kararlar alırken çeşitli yöntemlerden yararlanırlar. Bu yöntemlerden en çok tercih edilenlerinden birisi Veri Zarflama Analizi-VZA (Data Envelopment Analysis) yöntemidir. VZA, çok sayıda girdi ve çıktının bulunduğu ortamlarda karar verme birimlerinin göreli etkinliklerinin ölçülmesine olanak sağlar. Bu çalışmada VZA yöntemi ve VZA' dan farklı olarak zaman değişkenini de araştırmaya dahil eden Pencere Analizi (Window Analysis) kullanılarak Türkiye'de faaliyet gösteren 30 adet mevduat bankasının göreli etkinlikleri incelenmiştir. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bankacılık sektörü ve ilgili temel kavramlar açıklanmıştır. İkinci bölümde VZA yöntemi, VZA' nın uygulama alanları, güçlü ve zayıf yönleri, uygulama aşamaları ve Veri Zarflama Analizi modellerinden söz edilmiştir. Üçüncü bölümde Pencere Analizi yöntemi hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde uygulamaya, beşinci bölümde ise uygulamaya ilişkin sonuçlara yer verilmiştir. Bu çalışmanın uygulama bölümünde Türkiye Bankalar Birliği' nden (TBB) elde edilen veriler ile mevduat bankalarının 2009-2015 yılları arasındaki etkinlikleri EMS (Efficiency Measurement System Version 1.3.) paket programı yardımıyla analiz edilmiştir. Bu analiz sonucunda, etkin olmayan bankaların etkin hale gelmesi için referans almaları gereken bankalar belirlenerek girdi ve çıktı değişkenleri ile ilgili öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The finance sector that is the basis of the economy and the banking sector, which is the most important representative of finance sector in our country is continuing in our day its activities under intense competition conditions, constantly changing economic environments and limited resource pressure. Decision makers use a variety of methods in order to make critical decisions so that the banks can reach their goals and most importantly continue their assets. Data Envelopment Analysis method is one of the most preferred of these methods. DEA allows measurement of the relative efficiency of decision-making units in a large number of input and output environments. In this study, relative activities of 30 deposit banks operating in Turkey were analyzed by using DEA and Window Analysis, which includes time variable as different from DEA method. The study consists of five chapters. In the first chapter, the related basic concepts of banking sector used have been defined. In the second chapter DEA method, application areas of DEA, pros and cons, application phases, DEA models have been mentioned. In the third chapter Window Analysis method has been explained. In the fourth chapter analyses on application were performed and in the last chapter results related to application are included. In the application section of this thesis, with the data obtained from the Banks Association of Turkey, efficiency of deposit banks between the years of 2009-2015 and were analyzed by using EMS (Efficiency Measurement System Version 1.3.) packaged software. As a result of this analysis, suggestions for input and output variables have been presented by determining the banks that need to be referenced for the ineffective banks to become effective.