Fotovoltaik uygulamalar için yüksek frekans transformatörlü DA-DA çevirgeç tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Design and implementation of a high frequency transformer linked DC-DC converter for photovoltaic applications
  1. Tez No: 478507
  2. Yazar: POLAT POŞPOŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK ÇADIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada fotovoltaik panel tarafında silikon karbür (SiC) MOSFET bir H-köprü bulunan 20 kW, 20 kHz yüksek frekans transformatörlü ve yükseltilmiş çıkış DA gerilimi tarafındaki silikon karbür (SiC) Schottky diyotları içeren bir DA-DA çevirgecin tasarımı ve uygulaması yapılmıştır. Anahtarlama tekniği olarak faz kaymalı darbe genişliği kiplenimi yöntemini kullanan çevirgecin özgün transformatör tasarımı ve çalışmada yeni nesil güç anahtarlarının kullanılması sayesinde tam yük verimliliği %98 olarak elde edilmiştir. Fotovoltaik enerji sistemlerinde maksimum güç noktası izleyicisi olarak kullanımı öngörülen bu çevirgecin elektriksel yalıtım özelliği ile güç katındaki anahtarlamalar sonucu oluşacak olan ortak mod akımlarının önüne geçilmiştir. Tasarımı ve benzetimi yapılan DA-DA çevirgecin başarımını görmek için bir ilk örnek üretimi yapılmış ve laboratuvar ortamında başarıyla test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the design and application of a DC-DC converter including a 20 kW, 20 kHz high-frequency transformer with a silicon carbide (SiC) MOSFET H-bridge on the photovoltaic panel side and silicon carbide (SiC) Schottky diodes on the side of the boosted output are made. The full load efficiency of the converter which uses phase shifted pulse width modulation method as a switching technique, is obtained as 98% by using intentive transformer design and new generation power switches. Electrical isolation property of this converter which is intented to be used as a maximum power point tracker in photovoltaic power systems, prevents the system from common mode currents caused by power switches. A prototype production was made and tested successfully in the laboratory to see the designed and simulated DC-DC converter performance.