Farklı emülsiyon polimerlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesizing of different emulsion polymers and their characterization
  1. Tez No: 478534
  2. Yazar: DUYGU GÜLŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Silikonlu yüzey aktif maddeler son yıllarda oldukça fazla kullanılmaktadır. Çok güçlü bir kimyasal kararlılığa sahiptirler. Aynı zamanda, derideki etkileri zararsızdır. Endüstride pek çok alanda tercih edilirler. Özellikle kozmetik sektöründe şampuanlarda, duş jellerinde, mürekkeplerde, boyalarda veya kaplamalarda ıslatıcı ajan olarak kullanılabilirler. Bu çalışmada yapıştırıcı sektöründe çok fazla kullanılan poli(vinil asetat) sentezi yapılmıştır. Sentez yapılırken yüzey aktif madde olarak silikonlu yüzey aktif maddeler seçilmiştir. Silikonlu yüzey aktif maddelerin emülsiyon polimerleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Sentezlenmiş olan latekslerin yüzey gerilimleri, viskoziteleri, tane boyutu ve tane boyut dağılımları ölçülmüş ve kolloidal kararlıklıkları incelenmiştir. Silikonlu yüzey aktif maddelerin farklı konsantrasyonlarda kullanılması ile yeni emülsiyon polimerleri sentezlendi.
Özet (Çeviri)
Silicone surfactant (SS)s have excellent chemical stability and low skin irritation. SSs have been widely used as wetting and spreading agents, lubricants, as water-in oil emulsifiers, better wetting agents in inks, paints and coatings, agricultural adjutants in effective spreading and penetration of herbicides onto plant leafs, compatibilizers between water and hydrocarbon oils in shampoo and showering gels, wetting, dispersing and foam control agents in diesel fuel defoaming and emulsifiers, Surface tension, viscosity, latex particle size, latex particle size distribution measurements have been made in aqueous solutions of latexes with SSs. Critical micelle concentration was also determined, and emulsion polymers were synthesized with the using of different concentration of these silicon surfactants. Some physicochemical properties were measured of the vinyl acetate latexes.