Tesadüf sayılarını test etme yöntemlerinin karşılaştırılması
The Comparison of methods for testing the random number generators
  1. Tez No: 47857
  2. Yazar: HALE GÖRAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN KAVUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TESADÜF SAYILARINI TEST ETME YÖNTEMLERİNİM KARŞILAŞTIRILMASI Hale GÖRAL Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabil im Dalı Danışman: Prof. Dr. Orhan KAVUNCU 1996, Sayfa: 4 6 Jüri: Prof. Dr. Orhan KAVUNCU Prof. Dr. Tahsin KESİCİ Prof. Dr, Yüksel BEK 8u çalışmada MINITAB istatistik paket programında üretilen tesadüf sayıları kullanılmıştır. üretilen bu sayıların rasgeleliğini bozmak için her grup sayının % 5,.%İS, % 25' i gruba eklenmiştir. Her grup işlem 100 defa tekrarlanmıştır. Bu sayıların uniform dağılıma uygunluğunu ve rasgelel iğini kontrol etmek için Ki-Kare, Kolmogorov- Simirnov, Poker, Run ve Frekans testleri uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara dayanarak, testlar karşılaştırılmıştır. Söz konusu testlerden Ki -Kare testi ve Run testinin en iyi sonucu verdiği, fakat bir tek yöntem ile test etmenin güvenilir olmadığı görülmüştür. Bilgisayarda üretilen stcindart uniform tesadüf sayılarının sîmulasyonda güvenilir bir şekilde kullanılabilmesi için, yani gerçekten tesadüfi sayılması için, bir kaç testin denenmesinin iyi olacağı sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Tesadüf sayıları, simuiasyon, tesadüf sayılarının testleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis The Comparison of Methods For Testing the Random Number Generators Hale 6ÖRAL Uni vers i t y of Ankara Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor : Prof. Dr. Orhan KAVUNCU 1996, Page : 46 Jury t Prof. Dr. Orhan KAVUNCU Prof. Dr. Tahsin KESİCİ Prof. Dr. Yüksel BEK In this study, random numbers generated by a statistical programmes package, MINITAB, are used. In order to distort the randomness of these numbers 5, 15 and 2S percentages of them in each group are added. This procedure is repeated 100 times for each group. Chi-square, Kolmogorov-Simirnov, Frequncy, Poker, Run tests are utilised for checking the randomness of each group. These tests are compared in accordance with the results obtained. It is seen that among these tests, Chi-Square and Run Test give the best results; however, testing by using only one rnethot is not reliable. As a conclusion, more than one method to be used to test the randomness of a group of random numbers are more reliable and appropriate as well, in order to have a reliable usage of standart uniform random numbers in computer simulation, i.e. is order to accept them as real Random numbers. KEY WORDS: Random number, simulation, tests of rundom numbers