Ilıman nemli iklim bölgesi için tasarlanan konut yapısında değişken yapı kabuğu performansının değerlendirilmesi
Evaluation of variable building envelope performance in residential building designed for warm humid climate region
- Tez No: 478591
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ZORER GEDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yapılan bilimsel araştırmalar, enerji tüketiminin büyük bir bölümünün yapılardan kaynaklandığını göstermektedir. Yapıların işletim süresince ihtiyaç duyduğu enerjiyi yenilenemeyen kaynaklardan sağlaması, enerji harcamalarındaki artışa bağlı olarak, kaynakların giderek azalmasına ve ekolojik dengenin bozulmasına neden olmaktadır. Yapılarda harcanan enerji miktarının azaltılması ve enerji kullanımının verimli hale getirilmesi, sürdürülebilir çevre oluşturmanın temel adımlarından biri haline gelmiştir. Bu tez çalışmasında, iç ortam konfor koşullarının minimum yapma enerjiyle sağlanabildiği, iklimle dengeli yapı önerisi oluşturmak ve bu doğrultuda, öneri için tasarlanan değişken yapı kabuğunun ısıl performansa katkısını irdelemek amaçlanmıştır. Tez çalışması 5 bölüm halinde ele alınmıştır. İlk bölümde, literatür taraması yapılarak çalışmaya yön verecek geçmiş çalışmalardan bahsedilmiştir. Ardından, tezin amacı belirtilerek, çalışma sonucundan beklenenler aktarılmıştır. İkinci bölümde, iklimle dengeli tasarım sürecinde etkili olan parametreler açıklanmıştır. Tasarım için gerekli olan verilerin nasıl elde edildiği ve bu verilerin iklim bölgelerine göre nasıl değerlendirilmesi gerektiği belirtilmiştir. Üçüncü bölümde, yapının enerji etkinliğini arttırmak için yapı kabuğunda uygulanan pasif yaklaşımlar incelenmiştir. Aktif sistemlerle desteklenen yapı kabuğu yaklaşımları ise çalışma kapsamının dışında tutulmuştur. Dördüncü bölümde, ılıman nemli iklim bölgesi ele alınarak uygulama çalışması yapılmıştır. Çevresel veriler, iklimle dengeli yapı tasarımı kapsamında değerlendirilerek bir konut yapısı tasarlanmış ve yapı kabuğuna ilişkin yaklaşımlar oluşturulmuştur. Simülasyon programı aracılığıyla, tüm yapı kabuğu alternatifleri için yapının enerji yükleri hesaplanmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Sonuç bölümü olan beşinci bölümde, çalışmadan elde edilen bulgular değerlendirilmiş ve gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The scientific researches indicate that Most of the energy consumption is related to buildings. Due to the fact that the energy required throughout the lifetime of a building is provided from unrenewable sources, resources are being wasted and ecological balance spoiled in line with the increase in energy consumption. Decreasing the energy consumption and increasing energy efficiency in buildings have become the fundemental step for a sustainable environment. This thesis aims to provide a building proposal that is satisfying indoor comfort conditions with minimum energy as well as complying with the climate. In line with this purpose, the contribution of variable building envelope to thermal performance is examined. This thesis consists of 5 parts: In the first part, past studies that will give direction to this study have been mentioned by making a literature review. Then, the purpose of thesis have been indicated and the expected results have been reported. In the second part, the parameters which are effective in the process of balanced design with climate have been explained. How to obtain the data required for the design and how should be assessed per climate zone have also been explained. In the third part, passive approaches which are applied in the building envelope have been examined in order to increase the energy efficiency of the building. Building envelope approaches which are supported by active systems have not included in the study. In the fourth part, an application study has been carried out for warm humid climate. By evaulating the environmental data within the framework of balanced design with climate, a residential building has been designed and approaches have been developed for the building envelope. Through the simulation program, the energy loads of all building envelope alternatives have been calculated and the results have been compared. In the fifth part, findings obtained from the study have been evulated and suggestions have been given for future studies.