Görsel eşik aşımı yaklaşımının tarihi kent merkezlerine etkisi: Beyoğlu örneği
The effect of visual overdose approach on the historical city centers: Beyoglu
  1. Tez No: 478590
  2. Yazar: SEDA DİREN AKARTUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİME HÜLYA BERKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
İnsan beyninin, nörolojik ve psikolojik yapısı nedeniyle; görsel algılama kapasitesi sınırlı olduğundan, uyaran miktarının belli bir eşiği aşması durumunda tepkisizleşme (information overload) ortaya çıkmaktadır. Günümüzde iletişim unsurlarının yoğunlaşması ve çeşitlenmesine paralel olarak sanattan teknolojiye ve kıyafetlere kadar tüm öğelerdeki sadeleşme bunun göstergesi olarak kabul edilmektedir. Tarihi kent merkezleri; günümüze kadar taşıyabildikleri anıtsal yapı ve sivil mimari örneklerinin oluşturduğu özgün kimlikleri ile merkez olmalarının getirdiği çeşitlilik ve iletişimin üst üste geldiği alanlardır. Kent merkezlerinde, nüfus yoğunluğu, işlevsel çeşitlilik, iletişim unsurlarının bir aradalığı vb. uyaranlar nedeniyle, görsel olarak güncel ve dinamik olan unsurlar; eski ve durağan olanı arka planda bırakmaktadır. Bu noktada görünürlüğünü kaybeden kimlik öğelerinin kullanıcılar üzerinde aidiyet hissi yaratmaması, kullanıcılarda koruma bilincinin oluşmamasına sebep olmaktadır. Tez kapsamında, İstanbul Metropoliten Alanı'nın Beyoğlu ilçesinde, Taksim Cumhuriyet Meydanı, İstiklal Caddesi ve Tünel Meydanı, çevreleriyle ele alınarak; görsel iletişim unsurlarının doğru kurgulanması ve denetiminin sağlanması; böylece kent merkezlerinde mekânın kimliğini oluşturan değerli yapı ve dokuların görünür kılınması ile kullanıcıda mekânsal aidiyet hissinin oluşturulması hedeflenmektedir. Çalışma alanında, alt bölge bazında rastgele yöntemle 120 kişilik örneklem grubu ile yapılan anketler sonucunda kullanıcıların her ne kadar genç, eğitimli, alanı tanıyan ve sık ziyaret eden bireyler de olsalar; kentsel kimlik öğelerinin farkında olmadıkları, Tünel Meydanı'ndan Taksim Cumhuriyet Meydanı'na tarihi kimlik algısının azaldığı ve alanda kimliğin algılanması için görsel iletişim unsurlarına ihtiyaç duyulduğu saptanmıştır. Farkedilmeyen öğeleri görünür kılmak ve aidiyet hissiyle koruma bilincini oluşturabilmek adına koruma ve tasarım ilişkisinin kurulması ile bir iletişim planı ve kentsel tasarım rehberinin hazırlanması; bu doğrultuda üniversite ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla bütüncül uygulamaların geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
When the amount of impulse is above the threshold level of visual perception, that is limited to a capacity due to human brain's neurological and psychological structure,“information overload”occurs. Nowadays, in parallel with increase and diversity of communication factors, minimalism effect on many segments such as decoration, technology, fashion, art etc. proofs this balance. Historical city centers are the fusion areas of the original identity, that is formed by the monumental and civil architecture examples, and diversity with communication, which are the characteristics of city center. At the city centers, with the visual stimulus of overpopulation, functional diversity, cluster of communication factors, etc., the updated and dynamic elements remain at the forefront of the old and static ones. At this point, the identity elements, which become invisible and indiscernible, couldn't create the sense of place attachment on the visitors, that results in the lack of collective awareness about conservation. In this thesis, attachment the urban users and visitors to the place with the visibility and noticeability of the valuable buildings and urban textures that form the urban identity will be preferred in İstanbul Metropolitan Area at the study area that includes the inner circle of Taksim Square, İstiklal Street and Tünel Square in Beyoğlu. In this study, following the research, that's done in random method with a sample group of 120; the unawareness of the elements of urban identity, even if the urban users' being young, educated, familiar to the area and frequent visits; the perception of historical identity that is diminishing from Tünel Suare to Taksim Square; necessity of visual communication elements for conservation based awareness are concluded. Building a relationship between conservation and design with a visual communication plan and urban design guide, developing integrated activities with the participation of universities and non-governmental organizations accordingly to this vision are suggested.