Havacılık sektöründe uçuş güvenliği ve imar planları açısından maniâ planlarının irdelenmesi
Assessment of obstacle plans in aviation sector in terms of flight safety and development plans
- Tez No: 478600
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSU TUNALIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geomatik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Havacılık sektörü son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ciddi ilerleme kaydetmiştir. Gelişen sektör beraberinde ciddi planlamalar yapma gereksinimi doğurmuştur. Hemen hemen her bölgede bulunan, yapımı devam eden veya yapılması planlanan havaalanlarının uçuş güvenliği açısından çevresindeki yapılar ile uyumlu olması gerekmektedir. Havaalanlarının etrafında uçuş güvenliğini tehlikeye atacak yükseklikte ve özellikte doğal veya yapay maniâ bulunmamalıdır. Bu yüzden maniâ planlarının uygulanması ve kontrollerinin sürekli yapılması gerekmektedir. Halihazırda kullanılan havaalanlarının çevresindeki yapılaşmalar imar ve maniâ planlarının izin verdiği ölçüde yapılmalıdır. Yeni yapılacak havaalanları da bu planlar dikkate alınarak planlanmalı ve bu sayede ilerleyen yıllarda artan nufüs ve yeni yapılar nedeni ile atıl duruma düşmesi önlenmelidir. Bu çalışmada havacılık sektörü ile ilgili ülkemizdeki en yetkili kurum olan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve uluslararası otorite olarak kabul edilen Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü ile diğer kurum ve kuruluşlardan bahsedilmiş, konu ile ilgili tanımlara yer verilmiş, maniâ planları hakkında detaylı bilgi verilmiş ve maniâların kontrolü yapılmadığı taktirde karşılaşılan sorunlardan yaşanan örneklerle bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years the aviation sector has made a great progress not only globally but also in our nation. In line with this, the developing sector has necessitated serious planning. For expected airport constructions that may take place in areas which is deemed suitable that they should be compatible with the surrounding structures in terms of flight safety. There should not be any natural or artificial obstacles in the vicinity of the airports that may impose danger to the flight safety. This is only possible through the implementation whereby the respectives controls are performed. The structures within the vicinity of the current airports should be built in compliance by the zoning and obstacle plans. The new airports that are to be constructed needs to take into account the increase number of population and the construction of new buildings. In the study conducted,the General Directorate of Civil Aviation and the International Aviation Organization has been stated. The obstacle plans were defined and detailed information was provided on the preperation of these plans. The importance of the obstacle plans were explained and in turn with what the consequences would be if the necessary controls were not made.