Reliability assessment of closed ring power distribution systems
Kapalı ring dağıtım güç sistemlerin güvenirlirlik değerlendirmesi
- Tez No: 478602
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA BAYSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Güç sistemlerinin güvenilirliği, sistem performansının önemli bir göstergesi olup sistemin planlama, tasarım ve bakımında önemli bir faktördür. Güç rejimi, üretim, iletim ve dağıtım olmak üzere üç ana faaliyet alanına ayrılabilir. Dağıtım sisteminin başlıca görevi, tüketicilere mümkün olduğunca güvenilir ve uygun maliyetli elektrik hizmeti sunmaktır. Bununla birlikte, elektrik sistemindeki arızaların % 80'den fazlasının dağıtım alanında gerçekleştiği tespit edilmiştir. Bu sebeple, son zamanlarda birçok dağıtım şirketi, şebekelerinin güvenilirliğini belirleme ve geliştirme çalışmalarına yoğunlaşmışlarıdır. Son zamanlarda, Monte Carlo simülasyonunun en çok kullanılan tekniklerden biri olduğu görülmektedir. Monte Carlo simülasyonunda, gerçek zamanlı sistemleri modellemek için matematik ve istatistik kullanılır ve gelecekteki değerler tahmin edilir. Monte Carlo tekniği karmaşık matematiksel hesaplamalar, olasılıksal (stokastik) simülasyon, mühendislik sistemi analizi ve güvenilirlik değerlendirmesi gibi birçok alanda kendine özgü bir konuma sahiptir. Monte Carlo simülasyonu, bir sistemin güvenilirliğine dair güçlü bir yaklaşım ortaya koymaktadır. Bu çalışmada, 2012 ve 2014 yılları arasındaki dönemde İstanbul Boğaziçi Elektrik Dağıtım Şirketine ait İstanbul'daki dört fiderden alınan gerçek verilere dayanılarak İstanbul ve dolayısıyla Türkiye'deki elektrik dağıtım şebekelerinin tarihsel güvenilirlik analizi yapılmıştır. Sonrasında analiz sonuçları, Monte Carlo simülasyon metodu ile elde edilen güvenilirlik sonuçları ile kıysalanmıştır. Ayrıca kapalı ring yerine açık ring sistemi kullanılarak sistem güvenilirliği üzerindeki etkisi incelenmiştir. Söz konusu iki metod dikkate alındığında dağıtım sisteminin güvenilirlik değerlendirilmesinde, toplam süreklilik kaybı analitik yöntem olarak kullanılırken Monte Carlo metodu ise tahmini bir simülasyon yaklaşımı olarak kullanılır. Ayrıca, 6 baralı kapalı ring sisteminin değerlendirilmesinde toplam süreklilik önerilmiş, ardından aynı örnek modifiye edilen Monte Carlo simülasyon tekniği ile çözülmüştür. Elde edilen sonuçlar elektrik dağıtım sistemlerinin güvenilirliğini belirlemek için analitik tekniğin ve simülasyon tekniğinin esnekliğini ve uygulanabilirliğini, göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Reliability of power systems has been occupying an important measure of system performance and a key factor in system planning, design and maintenance. The power regime can be divided into three major areas of operation namely, generation, transmission and distribution. The main duty of distribution system is to deliver an uninterrupted electricity to consumers in changing conditions within accepted levels of cost and reliability. However, it has been found that more than 80% of failures occur in the distribution area. Recently, therefore, many utilities have been concentrating on evaluating and improving their distribution system reliability. Recently, it is found that Monte Carlo simulation is one of the most used technique. Monte Carlo simulation uses mathematics and statistics to model real-time systems and then expect the future values. Monte Carlo technique occupies a distinctive standing in many fields such as complex mathematical calculations, stochastic simulation, engineering system analysis, and reliability evaluation. Monte Carlo simulation introduces a powerful approach to estimate the reliability of a system. This thesis presents historical assessment of distribution systems in Istanbul/Turkey based on real data for the four-feeder section collected by the Bosphorus Electric Distribution Company in Istanbul for the period between 2012 and 2014, then the results are assessed and compared with Monte Carlo simulation method. Further, it presents the impact of using closed-ring networks instead of open-ring ones on the system reliability. Based on two techniques, the reliability of distribution system is evaluated, total loss of continuity as analytical technique and modified Monte Carlo method as a predictive simulation technique. Furthermore, total loss of continuity is proposed to solve 6-bus closed ring network, then the same example is resolved by the new proposed modified Monte Carlo simulation technique. The obtained results show the flexibility and the applicability of both applied techniques, the analytical technique and the simulation technique to assess the reliability of distribution power systems.