Elektiriksel ve optiksel dalga hareketlerinin matematiksel analizi
- Tez No: 47861
- Danışmanlar: PROF.DR. ABDULLAH ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ELEKTRİKSEL ve OPTİKSEL DALGA HARERKETLERİNİN MATEMATİKSEL ANALİZİ Ayşegül BULUT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Abdullah ALTIN 1996, sayfa: 113 Jüri: Prof. Dr. Abdullah ALTIN Prof. Dr. Akif HACIYEV Prof. Dr. Osman ALTINTAŞ Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, önce elektromanyetik alanların temelini oluşturan Maxwell denklemleri hakkında bilgiler ve daha sonra Maxwell denklemlerinin farklı çözümleri verilmiştir. ikinci bölüm, dalga denkleminin çözümlerinin elde edilmesi için farklı metodlann verilmesine ve elde edilen dalga fonksiyonlarının analizine ayrılmıştır. Üçüncü bölümde, dalga denkleminin küresel koordinatlardaki formu ele alınarak değişkenlerine ayrılması metodu ile çözümü ve dalga hareketierinin incelenmesi üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde, dalga denkleminin homogen çözümlerinin elde edilmesi için Stieltjes ve Green metodlan verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Maxwell denklemleri, elektrik alan, manyetik alan, elektromanyetik alan, elektromanyetik dalga, süreklilik denklemi, dalga denklemi, Helmholtz denklemi, dalga fonksiyonu, düzlemsel dalga, küresel dalga, ıraksak dalga, homogen dalga, adi diferensiyel denkleme indirgeme metodu, kanonik forma indirgeme metodu, değişkenlerine ayırma metodu, Stieltjes metodu, Green metodu
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Master Thesis THE MATHEMATICAL ANALYSIS OF ELECTRICAL AND OPTICAL WAVE MOTION Ayşegül BULUT Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Deparment of Mathematics Supervisor: Prof. Dr. Abdullah ALTIN 1996, p. 113 Jury: Prof. Dr. Abdullah AL1TN Prof. Dr Akif HACIYEV Prof. Dr. Osman ALTINTAŞ This thesis consists of four chapter. In the first chapter, basic informations about the Maxwell equations and then, different solutions of the Maxwell equations are given. The second chapter is devoted to the solutions of the wave equation and these solutions are analysed. The third chapter includes the solutions of wave equations in the spherical coordinates by using the method of separation of variables and then obtained solutions are examined. Finally, in the fourth chapter, the homogeneous solutions of the wave equation are obtained by using the methods of Stieltjes and Green. KEY WORDS: Maxwell equations, electric field, magnetic field, electromagnetic field, electromagnetic wave, continuity equation, wave equation, Helmholtz equation, wave function, plane wave, spherical wave, divergent wave, homogeneous wave, method of reduction to ordinary differential equation, method of reduction canonical form, method of separation variables, method of Stieltjes, method of Green