Değişik yörelerden sağlanan (pimpinella anisumL.) tohumlarının biyolojik ve fiziksel özellikleri üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 47862
  2. Yazar: AYŞEGÜL KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEŞET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DE?İŞİK YÖRELERDEN SA?LANAN ANASON (Pimpinella anisum L.) TOHUMLARININ BİYOLOJİK VE FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR. Ayşegül KILIÇ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Neşet ARSLAN. 1996,Sayfa: 46 Prof. Dr. Neşet ARSLAN Prof. Dr. Özer KOLS ARICI Assoc.Prof.Dr. Kudret KEVSERO?LU Bu araştırma ülkemizde anason üretici ve ihracatçısının karşılaştığı problemlerin çözümünde yararlı olacak bir takım bulgular elde etmek amacıyla 1995 yılı anason ürününde yapılmıştır. Araştırmada materyal olarak kullanılan numuneler, anason tarımının yaygın olduğu Burdur' dan 10, Denizli'den 5, Antalya'dan 4, Afyon, Muğla, Balıkesir, İzmir ve Bursa' dan 2, Uşak'tan 1 numune olmak üzere 30 numune temin edilmiştir. Alınan anason örneklerinde tohumluk safiyeti, %71.4 ile 96.9 arasında değişmiş ortalama %96.46 olmuştur. Yabana madde ise ortalama %2.30 olmuştur. Yabana madde bakımından T.S.E. Anason standardına göre 20 numune 1. sınıfa, 9 numune 2. sınıfa ve 1 numune de hiçbir sınıfa girememiştir. 30 anason örneğinde, 1 1 ayn familyaya ait 14 cins ve türe ait yabana ot çeşidi beMenmiştir. Yapılan analiz sonucu uçucu yağ bakımından T.S.E. Anason Standardına göre 2 numune hiçbir sınıfa girememiştir. 27 numune 1. sınıfa, 1 numune de 2. sınıfa girmektedir. Hektolitre ağırlığı 46.2-32.5 kg arasında değişmiştir. 1000 tohum ağırlığı 1.910-2.780 gram arasında olmuştur. Çimlenme gücü bakımından %55.8 ile 96.5 arasında olmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Anason, Üretim, Verim, İhracat, Tohumluk, Fiziksel özellikler, Biyolojik özellikler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis RESEARCHES ON PHYSICAL AND BIOLOGICAL CHARACTERS OF ANISUM (Pimpinella anisum L.) SEEDS OBTAINED FROM VARIOUS REGIONS Ayşegül KILIÇ Ankara University Graduate School Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Prof. Dr. Neşet ARSLAN :1996, Page: 46 Prof. Dr. Neşet ARSLAN Prof. Dr. Özer KOLS ARICI Assoc. Prof. Dr. Kudret KEVSERO?LU This research work has been carried out to get results which would be beneficial in solving problems feeing by cumin consumers and exporters. The samples used for this research has been collected from districts where anisum is grown on large areas. Thus 10 samples from Burdur, 5 samples from Denizli, 4 samples from Antalya, 2 samples from Afyon, Balıkesir, İzmir and Bursa, 1 sample from Uşak districts of Turkey has been collected as a material for this research. Seed purity percentage range between 71.4-96.6 percent with an average of 96.46 percent. Foreign material was 2.30%. According to Turkish Standard Institution rules as regards to foreign material, 20 samples graded ad 1. class seed, 9 samples graded as 2. class seed, one of the samples did not show any grade(class). Weed seeds belonging to 11 different families and 14 varities and species were determined in 30 samples. The analysis results showed that according to Turkish Standard Institution rules as regards to esesential oils, 27 samples greded as 1. class and 1 sample 2. class seed. Hectoliter weight varied between 32.5 - 46.2 kilogram. 1000 seed weight varied between 1.910-2.780 gram. The germination power varied between 55.8-96.5 percent. KEYWORDS: Anisum, production, yield, export, seed, physical characters, biological characters.