Paralel tornalama (eş zamanlı) operasyonun çok boyutlu tırlama kararlılığı
Multi-dimensional chatter stability of parallel (simultaneous) turning operations
- Tez No: 478646
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Ekstra kesim kenarları ile eş zamanlı tornalama Talaş kaldırma oranı arttırır ve böylece sürecin verimliliği artar. Bir yandan, silindir ve esnek iş parçalarında tırlama kararsızlığı, eşzamanlı tornalama süreci verimliliğine ve parça kalitesine bir tehdit oluşturabilir. Bunun yanısıra, süreç değişkenleri uygun bir şekilde seçilirse esnek parçaların tornalama kararlılığı önemli ölçüde artabilir. Ancak uygulamada, esnek iş parçasının kararlı paralel tornalanmasından emin olmak maliyetli bir deneme yanılma süreciyle gerçekleştirilir. Bu sorunun üstesinden gelmek amacıyla paralel tornalama için çok boyutlu bir tırlama kararlılığı analiz modeli sunulmuştur. Bileşen dinamikleri, örneğin iş parçası ve kesiciler ayrıca kesici uç geometrisi hesaba katılmıştır. Kararlılık modeli zaman ve frekans domenler˙ınde paralel tornalama operasyonu için formule edilmiştir ve deneysel olarak doğrulanmıştır . Tırlamasız ve yüksek verimli kesme şartları her iki biçim için oluşturulan kararlılık haritasını kullanılarak seçilen en iyi değişkenler ile belirlenir.
Özet (Çeviri)
Simultaneous turning with extra cutting edges increases the material removal rate (MRR), and thus the productivity of the process. On one hand, chatter instability could be a fatal threat to the productivity and part quality in simultaneous turning operations of slender and flexible workpieces. On the other hand, stability of flexible part turning can be increased significantly if the process parameters are selected properly. In practice, however, ensuring a stable parallel turning of a flexible workpiece is approached by the costly process of trial and error. In order to tackle this problem, a multi-dimensional model for chatter stability analysis of parallel turning operation is presented where the effects of components' dynamics, i.e. workpiece and cutters, in addition to insert's geometry are accounted for. The stability model is formulated for two configurations of the parallel turning operation in frequency and time domains, and verified experimentally. Chatter-free and high productivity cutting conditions are determined through optimal parameter selection employing stability maps generated for each configuration.