Targeting transcription factor binding sites of the interleukin 7 receptor gene using CRISPR/Cas9 genome editing
CRISPR/Cas9 genom mühendisliği ile interlökin 7 reseptör genini kontrol eden transkripsiyon faktörü bağlanma bölgelerinin hedeflenmesi
  1. Tez No: 478667
  2. Yazar: RONAY ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BATU ERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
IL-7R geninin kodladığı reseptör (IL-7 almacı, IL-7R) proteini, bağışıklık sistemi hücrelerinde ifade edilerek bu hücrelerin hayatta kalması için gerekli olan IL-7 sitokini tarafından sinyallenmelerine neden olur. IL-7R sinyal yolağındaki mutasyonlar primer immün yetmezliklere neden olmaktadır. Bu proteini kodlayan gendeki polimorfizmler, multipl skleroz (MS) ve T-hücreli akut lenfoblastik lösemi (T-ALL) gibi hastalıklar ile yakından bağlantılıdır. Bu bulgular IL-7R sinyalinin sağlık için önemini vurgular. Amacımız, IL-7R geninin transkripsiyon kontrol bölgelerine bağlanan transkripsiyon faktörlerini detaylı çalışmaktır. CRISPR/Cas9 genom mühendisliği tekniği ile IL-7R gen kontrol bölgesindeki Gfi1, RORgT ve NF-kB transkripsiyon faktörü bağlanma bölgelerini hedefleyerek mutasyonlar yarattık. Bu mutasyonların IL-7R gen ifadesi üzerindeki etkilerini belirledik. IL-7R kontrol bölgelerine bağlanan transkripsiyon faktörlerinin DNA bağlanma özelliklerini belirlemek amacıyla kromatin immün çökeltme (ChIP) tekniğini kullandık. Bu çalışmalar ile lenfosit hücrelerinin hayatta kalımlarını etkileyen önemli transkripsiyon faktörlerinin belirledik.
Özet (Çeviri)
The interleukin 7 cytokine receptor protein (IL-7R) encoded by the il-7r gene is expressed in immune system cells and it allows these cells to be signaled by the IL-7 survival factor. Mutations in the IL-7R pathway are associated with primary immunodeficiency diseases. Polymorphisms in the IL-7R gene are directly linked to T-cell acute lymphoblastic leukemia (T-ALL) and multiple sclerosis (MS). These findings point to the importance of this receptor in health. We have assessed the transcription mechanism of the IL-7R gene in T lymphocytes. We identified the functional significance of transcription factors that bind to IL-7R gene control elements. To this end, we generated mutations in the IL- 7R gene by using CRISPR/Cas9 mediated genome editing. We targeted NF-kB binding site in the enhancer and RORgT and Gfi1 binding sites in intron 2 of the IL-7R gene. We identified the significance of these mutations on IL-7R expression. We performed chromatin immunoprecipitation (ChIP) experiments to reveal the binding abilities of transcription factors to the IL-7R gene targeted with CRISPR/Cas9. In this study, we identified important transcription factors that control the survival of lymphocytes of the immune system.