Agrometeorolojik yöntemle nohut veriminin tahmini
- Tez No: 76752
- Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN AKÜZÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de nohut üretiminde yetiştiricilik açısından önemli yeri olan 38 ilde yer alan 167 ilçede nohut verimine etkili iklim elemanları belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada, bilgisayar yardımıyla kademeli çoklu regresyon yöntemi kullanılarak 81 farklı iklim elemanının nohut verimine etkileri incelenmiştir. Verim, yani bağımlı değişken, çalışmanın yürütüldüğü yıllara ilişkin ilçelerde Devlet İstatistik Enstitüsü arşivinden derlenmiştir. Sonuçta; Nohut verimine en etkili iklim elemanları Türkiye genelinde sırasıyla; Zaman faktörü, Ocak ayı birinci 10 günlük yağış miktarı, Kasım ayı birinci 10 günlük yağış miktarı, Kasını ayı ikinci 10 günlük yağış miktarı, Ocak ayı ikinci 10 günlük yağış miktarı, Aralık ayı üçüncü 10 günlük yağış miktarı, Şubat ayı üçüncü 10 günlük yağış miktarı, Nisan ayı birinci 10 günlük yağış miktarı, Haziran ayı birinci 10 günlük yağış miktarı olduğu saptanmıştır. Belirlenen iklim elemanları yardımıyla, ilçeler için ileriye dönük nohut verim tahmininde kııllanılabilcek tahmin eşitlikleri elde edilmiştir. Ayrıca Türkiye geneli ve bölgeler için bulunan tahmini ve gerçek üretim değerleri karşılaştırmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to obtain the effect of climatic factors to chick-pea yield in Turkey. In the research by the help of the computers, multiple stepwise regression method was used and the effect of 81 various climatic factors to chick-pea yield were investigated. As a result, the most effective climatic factors to chick-pea yield in Turkey were found as; time variable (that is technological development), first 10 days rainfall of January, first 10 days rainfall of Nowember, second 10 days rainfall of Nowember, second 10 days rainfall of January, third 10 days rainfall of December, third 10 days rainfall of February, first 10 days rainfall of April, first 10 days rainfall of June respectively. By the help of these climatic factors estimation equations were obtained to estimate chick-pea yield for the research area of Turkey. In addition, the estimated and real chick-pea production values are compared..