Flor içeren Schiff bazı bileşiklerinin yapılarının ve elektronik özelliklerinin deneysel ve kuramsal yöntemlerle incelenmesi
Investigation of crystal and molecular structures of Schif base compounds including thiophene by experimental and theoretical methods
- Tez No: 478702
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TANAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında, (E)-2-floro-N-((5-nitrotiyofen-2-yl)metilen)anilin (I), (E)-3- floro-N-((5-nitrotiyofen-2-yl)metilen)anilin (II) ve (E)-4- floro-N-((5-nitrotiyofen -2-yl)metilen)anilin (III) Schiff baz bileşikleri sentezlenerek yapıları X-ışınları kırınımı ve FT-IR yöntemleriyle incelenmiştir. Moleküllere ait kuramsal hesaplamalarda Gaussian 09W paket programı kullanılmıştır. Kuramsal çalışmalarda, Hartree-Fock ve Yoğunluk Fonksiyoneli Kuramı kullanılmıştır. Kuramsal hesaplamalarda 6-311++G(d,p) baz seti kullanılmıştır. Moleküllerin enerjileri, yük dağılımları, dipol momentleri, moleküler elektrostatik potansiyel haritaları ve sınır orbitalleri hesaplama yoluyla elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, (E)-2-fluoro-N-((5-nitrothiophen-2-yl)methylene)aniline (I), (E)-3-fluoro-N-((5-nitrothiophen-2-yl)methylene)aniline (II) and (E)-4-fluoro-N-((5-nitro thiophen-2-yl)methylene)aniline (III), Schiff base compounds have been synthesized, their crystal structures have been characterized by X-ray diffraction and FT-IR methods. In the theoretical studies of the molecular structures, Gaussian 09W software package was used. The theoretical calculations of the crystals were performed using the Hartree-Fock and Density Functional Theory methods. The 6-311++G(d,p) was chosen as basis set for the theoretical calculations. The energies of molecules, charges, dipole moments, molecular electrostatic potentials and the frontier orbitals were obtained by theoretical calculations.