Lantanit ve geçiş metali içeren homoleptik ve heteroleptik koordinasyon polimerlerinin hidrotermal sentezi, katalitik ve lüminesans özelliklerinin incelenmesi
Hydrothermal synthesis of homoleptic and heteroleptic coordination polymers containing lanthanide and transition metals, investigations of their catalytic and luminescence properties
  1. Tez No: 478714
  2. Yazar: BURAK AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 372
Özet
Bu çalışma, Cu(I)-Ni(II)/(Ln(III) (Ln=La, Ce, Pr, Nd, Sm, Eu, Dy)-organik ligand düzenlemesini içeren, yapısal tahmini zor olan metal organik kafes yapılarının (MOF) sentezinin detaylı incelenmesini kapsamaktadır. Stokiyometri, pH ve sıcaklık gibi koşulların, hidrotermal şartlarda bileşiklerin yapısına olan etkileri de incelenmiştir. Araştırma kapsamında 2,3-pydc, 2,5-pydc, 2,6-pydc, 2,3-pzdc ve H2pip ligandları kullanılarak sentezlenen koordinasyon polimerlerinin yapıları elementel analiz, ICP-OES, FT-IR, FIR, TGA, tek kristal X-ray, toz XRD, FESEM ve BET analizleri ile karakterize edilmiştir. Bileşikler başarılı bir şekilde yüksek saflığa sahip kristal fazlarda elde edilmiştir. Bileşiklerin lüminesans özellikleri ve heterojen katalitik aktiviteleri araştırılmıştır. Cu(I) ve lantanit metalleri içeren koordinasyon polimerlerinin 360-670 nm aralığında farklı emisyon değerlerine sahip oldukları belirlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin timolün timokinona oksidasyonunda %100 seçicilik gösterdiği HPLC ve GC/MS analizleri sonucunda belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study encompasses the detailed investigation of the design and synthesis of metal organic frameworks (MOFs) involving the Cu(I)-Ni(II)/(Ln(III) (Ln=La, Ce, Pr, Nd, Sm, Eu, Dy)-organic ligand arrangements. The effect of conditions such as stoichiometry, pH, and temperature on the structure of the compounds in hydrothermal conditions are also investigated. In the scope of the research, coordination polymers synthesized by using 2,3-pydc, 2,5-pydc, 2,6-pydc, 2,3-pzdc, and H2pip ligands characterized by the elemental analysis, ICP-OES, FT-IR, FIR, TGA, single crystal X-ray, PXRD, FESEM and BET analysis. The compounds have been successfully obtained as pure crystalline phases with high purities. Luminescence properties and heterogeneous catalytic activities of the compounds have been also investigated. The coordination polymers including Cu(I) and lanthanide metals were found to have different emission values at the range of 360-670 nm. As a result of the HPLC and GC/MS analysis, the selectivities were measured as 100% for the oxidation of thymol to thymoquinone for synthesized catalysts.