Pediatri servislerinde çalışan sağlık çalışanlarının hasta güvenliği kültürüne ilişkin algıları ve etkileyen faktörler
Pediatric patient safety cultur – related perceptions on employee health services employees
  1. Tez No: 478746
  2. Yazar: YÜKSEL KARADEMİRLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLAY MANAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Sağlık hizmetlerinde Hasta Güvenliğinin oluşturulmasında kurumlarda Hasta Güvenliği Kültürünün yerleştirilmesi önemlidir. Bu çalışmada pediatri servislerinde sağlık çalışanlarının hasta güvenliği kültürü ile ilgili algılamaları ve algılarını etkileyebilecek kişisel ve çalışma özellikleri ile ilgili bazı faktörlerin etkisini incelemek amaçlanmıştır. Tanımlayıcı tipteki araştırma Aralık, 2016/Mayıs, 2017 tarihleri arasında Bursa ilinde bulunan dört kamu hastanesinde görev yapan 461 sağlık çalışanı ile yapılmıştır. Araştırma verileri“ Kişisel Bilgi Formu”ve“Hasta Güvenliği Kültürü Hastane Anketi (HGKHA)”kullanılarak toplanmıştır. Çalışmada elde edilen bulgulara göre; sağlık çalışanlarının, %64,9'unun evli, %36,2'sinin 26–35 yaş aralığında, %63,3'ünün şuan ki çalıştıkları hastanenin ilk iş yerlerinin olmadığı, %51,6'sının kadrolu hemşire olarak çalıştığı, %45,6'sının çocuk servisinde çalıştığı, %61,4'ünün haftada 40–49 saat çalıştığı, %65.5'inin 1–5 yıl arasında birimde çalıştığı, %48,4'ünün 1–5 yıl arasında kurumda çalıştığı, %33.2'sinin mesleki kıdeminin 16yıl ve üzerinde olduğu, %88.5'inin çocuk ve aileleriyle etkileşim ve temas halinde oldukları belirlenmiştir. Pediatri servislerinde çalışan sağlık çalışanlarının, Hastane Güvenliği Kültürü Hastane Anketi'ne verdikleri en yüksek olumlu yanıtın“Üniteler içinde ekip çalışması”alt boyutuna (%72.8) en düşük yanıtın ise,“Hataya karşı cezalandırıcı olmayan yanıt”alt boyutuna ait (%29.3) olduğu belirlenmiştir. Araştırmaya katılan sağlık çalışanları, kurumların hasta güvenliği derecesini kabul edilebilir düzeyde olduğunu düşünmektedirler. Dört kamu hastanesinin pediatri servislerinde çalışan sağlık çalışanlarının çoğunluğunun hasta güvenliği kavramını bildikleri ve bakım verirken hasta güvenliği girişimlerini uyguladıkları belirlenmiştir. Grubun çalışma özellikleri yönünden incelendiğinde anketin alt gruplarına yönelik meslek deneyimlerinin olumlu cevapları etkilediği, istatistiksel farklılıklar gösterdiği bulunurken özellikle araştırma görevlilerinin ankette alt düzeyde olumlu cevap verdikleri saptanmıştır. Bu bulgular sonucunda kurum çalışanlarının hasta güvenlik kültürü düzeylerinin sürekli olarak değerlendirilmesi, kurumlar ve kurumlarda görev alan sağlık çalışanları arasında değerlendirmelerin yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The research is intended to help healthcare professionals working in pediatric services measure the perceptions of the patient safety culture and identify factors that play a role in the development and development of patient safety culture and that hospital administrators should take care to develop safety culture policies. Therefore, the purpose of this study is to examine the perceptions and influencing factors of patient safety culture of health workers working in pediatric services. The descriptive type of rickets was conducted between 2016-2017 and 461 healthcare workers in four hospitals in Bursa. The research data was collected using“Patient Safety Culture Hospital Questionnaire”. The alpha value of the scale is α= 0,91. Of the health workers, 64.9% were married, 36.2% were in the age range of 26-35, 63.3% of them had no first place of work, 51.6% worked as permanent nurses, Of them were working in children's services, 61.4% working 40-49 hours a week, 65.5% working in 1-5 years, 48,4% working in institutions between 1-5 years, 33.2% It was determined that professional occupation was over 16 years and 88.5% of them had interaction and contact with their children and their families. The most positive response of the healthcare workers working in the pediatrics services to the hospital safety culture hospital survey was found to be in the sub-dimension of“team work within the units”(72.8%) and the lowest response to the“non-punitive response to haters”(29.3%) It has been identified. The health workers participating in the study think that the degree of patient safety of the institutions is acceptable. It has been determined that the majority of health professionals working in pediatric services of four public hospitals are aware of the concept of patient safety and implementing patient safety initiatives while caring. While it was found that the experience of the sub-groups of the questionnaire affected the positive answers and showed statistical differences when the group was inclined to work characteristics, it was found out that the researchers especially responded positively to the questionnaire at the lower level. As a result of these findings, it is suggested that institutional employees should be evaluated among the health workers taking part in the institutions and institutions that continuously evaluate the patient safety culture levels.