Beden dilinin önemi
The importance of body language
  1. Tez No: 478747
  2. Yazar: ERCÜMENT HACIHASANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZELKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Beden dili bir diğer ifade ile Sözsüz iletiĢimin önemi, bütün insani ve sosyal bilimler uzmanları tarafından kabul edilmektedir. Özellikle yüz yüze, gruplar veya kitle iletiĢimde; grupların gruplarla iletiĢiminde ve görsel medyada önemli bir yere sahiptir. Sözsüz iletiĢimin etkisi ve önemi iletiĢim biçimine, süresine ve ortamına göre, çok büyük önem taĢıyabilir veya önemi azalabilir. Özellikle iĢ görüĢmelerinde, çok hassas diplomatik iliĢkiler anında sözel olmayan iletiĢimin hayati önem taĢıdığını görmek mümkündür. Bunların dıĢında Öğretmenlik, Tiyatroculuk, HeykeltıraĢlık, Psikoloji, Polislik, Ajanlık, Plastik Cerrah, Dedektiflik ve daha birçok meslek gruplarında da beden dilinin çok büyük önem taĢıdığı farkında olmadığımız bir gerçektir. Her ne kadar bu gerçek 1000 yıldır dünya tarihinde araĢtırılıyor olsa da halen daha günümüzde; gerekli öneme ve çalıĢmalara tam anlamıyla değer verilmemektedir…
Özet (Çeviri)
The prominence of body language, In other words, non-verbal communication is accepted by all human and social science experts. Especially have an important place in face-to-face, in groups or in mass communication; communication with groups and in visual media. The effect and importance of nonverbal communication can be of great importance or decrease in importance, depending on the form, duration and environment of communication. Especially, it is possible to see the vital importance of non-verbal communication in business negotiations, and very sensitive diplomatic relations. Apart from these, it is a reality that we do not realize that body language is very important in Teaching, Theater, Sculpture, Psychology, Police, Agencies, Detective and many other professional groups. Today it is still necessary preliminary work and studies are not fully appreciated although this fact has been explored for 1000 years on world history.