Hemşirelerde fiziksel değerlendirme kullanım engellerinin iş doyumu ile ilişkisi
The relationship between barriers to physical assessment use and job satisfaction among nurses
- Tez No: 1004587
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN ÇETİNKAYA USLUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
Özet
Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki araştırma, Mayıs-Ağustos 2024 tarihleri arasında yetişkin dahili, cerrahi ve yoğun bakım klinikleri ile çocuk dahili, cerrahi ve yoğun bakım kliniklerinde çalışan 303 gönüllü hemşire ile yürütülmüştür. Veriler Sosyo-demografik Özellikler Formu, Hemşirelerin Fiziksel Değerlendirme Kullanımdaki Engeller Ölçeği (HFMKEÖ) ve Klinik Hemşireler İçin İş Doyum Ölçeği (KH-İDÖ) kullanılarak toplanmış; analizlerde tanımlayıcı istatistikler, t-testi, ANOVA, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis ve korelasyon yöntemleri kullanılmıştır. HFMKEÖ toplam puan ortalaması 2,65±0,41'dir. En yüksek puan ortalaması“Diğer Nedenlere ve Teknolojiye Bağlı Olma”alt boyutunda iken, en düşük puan ortalaması ise“Hasta Bakımına Etkisinin Yetersiz Olması”alt boyutundadır. Ayrıca erkek hemşirelerin ve cerrahi servislerde çalışanların engel puanları daha yüksektir. KH-İDÖ toplam puanı 131,31±18,23'tür. Ölçeğin alt boyutlarında en yüksek puanı“Kurumsal Kabul Görme ve Mesleki Başarı”alt boyutu alırken en düşük puanı“Mesleki Yeterliğin Görünürlüğü”alt boyutu almıştır. Korelasyon analizi sonucunda fiziksel değerlendirme engelleri ile iş doyumu puan ortalamaları arasında negatif yönde zayıf düzeyde ilişki olduğu saptanmıştır. Hemşirelerin fiziksel değerlendirme kullanımındaki engeller algısının orta düzeyde iş doyumunun ise yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Fiziksel değerlendirme kullanımındaki engeller, hemşirelerin iş doyumunu olumsuz etkilemektedir. Bu engellerin azaltılması hem klinik uygulamayı hem de bakım kalitesini geliştirebilir.
Özet (Çeviri)
This descriptive and cross-sectional study was conducted between May and August 2024 with 303 volunteer nurses working in adult medical, surgical, and intensive care clinics, as well as pediatric medical, surgical, and intensive care clinics. Data were collected using a Socio-demographic Characteristics Form, the Barriers to the Use of Physical Assessment Scale (BUPAS), and the Job Satisfaction Scale for Clinical Nurses (JSS-CN). Descriptive statistics, t-test, ANOVA, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, and correlation methods were used for analysis. In the study, the mean total score of the BUPAS was 2,65±0,41. While the highest mean score was found in the“Reliance on Other Reasons and Technology”subdimension, the lowest mean score was in the“Inadequate Impact on Patient Care”subdimension. Additionally, barrier scores were higher among male nurses and those working in surgical wards. The mean total score of the JSS-CN was 131,31±18,23. Among the subdimensions of the scale,“Institutional Recognition and Professional Achievement”received the highest score, while“Visibility of Professional Competence”received the lowest. Correlation analysis revealed a weak negative relationship between barriers to physical assessment and mean job satisfaction scores It was determined that nurses' perception of barriers to the use of physical assessment was at a moderate level, while their job satisfaction was at a high level. Barriers to the use of physical assessment negatively affect nurses' job satisfaction. Reducing these barriers may improve both clinical practice and the quality of care.