Çalışma hayatında iletişimin önemi ve iş sağlığına etkisi
Importance of communication in working life and effect on occupational health
  1. Tez No: 478750
  2. Yazar: AZİME AKÇAYİĞİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜLFİKAR ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
İnsan hayatındaki en önemli unsurlardan birisi olan iletişim, teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatın tüm evresinde etkisini artırmaya başlamıştır. Tarihin en eski dönemlerinden beri insan hayatındaki varlığı değişmeyen iletişim, gelinen noktada gelişen teknolojinin de etkisiyle varlığını iyice genişletmiştir. İnsanların hayatında iletişimin sahip olduğu kapsamında artması ile birlikte iletişime yönelik ilginin düzeyi de artış göstermiş ve iletişimin içeriği daha fazla bilinen bir hale gelmiştir. İletişimin sahip olduğu önem, hemen hemen herkesin bilincinde olduğu bir konu olarak görünmektedir. Örgütler ve örgütsel süreçler açısından değerlendirme yapılacak olduğunda iletişimin tüm süreçlerin temel yapıtaşları arasında yer aldığı görülecektir. Öyle ki iletişimin etkinliği söz konusu olmaksızın örgütlerin içinde yer aldığı süreçlerin başarıya ulaşması pek mümkün olmayacaktır. Bu durumun bilincinde olan örgütler, süreç içerisinde iletişimin etkinliğini sağlamaya yönelik girişimlerde bulunmaktadır. Aksi takdirde rekabet ortamında başarı elde edilmesinin mümkün olmayacağı düşüncesi, bu yöndeki girişimleri artırmaktadır. Bu çalışmada iletişimin çalışma hayatındaki rolünü açıklamak amaçlanmıştır. İletişimin çalışma hayatında sahip olduğu konumun belirlenmesi için yöntem olarak literatür taraması yöntemi tercih edilmiştir. Çalışmada elde edilen sonuçlar iletişimin işletmelerin üst kademesindeki yönetim fonksiyonları arasında yer aldığını ortaya koymuştur. Bunun bir getirisi olarak yapısal ve yönetsel iletişimi etkin bir şekilde kullanan işletmelerin hedeflerini daha etkili bir şekilde gerçekleştirdikleri de çalışmanın sonuçları arasındadır. İletişimin çalışma hayatındaki önemli etkilerinden birisi de performans artışına katkı sağlaması olarak tespit edilmiştir. Tüm bu sonuçlar, çalışma hayatında iletişimin belirleyici rollere sahip olduğu temel sonuçları etrafında birleşmektedir. Çalışmada yöntem olarak literatür taraması yönteminden faydalanılması ve literatürdeki bilgileri destekleyecek anket ya da mülakat gibi araştırma verilerinin olmaması, bu çalışmanın sınırlılıkları arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The communication is one of the most important element in the human life and it has been developed with the development of the technology and it has been increased its affect in every part of the life. Since the earliest periods of history, human beings have not changed their existence and have expanded their presence with the influence of technological advances. With the increase in the scope of people having communication in their lives, the level of interest towards communication has also increased and the content of communication has become more and more known. The importance that communication has is that it seems to be something that almost everybody is aware of. It will be seen that communication will be one of the main building blocks of all processes when an evaluation will be made in terms of organizations and organizational processes. It is unlikely that the processes in which the organizations take place, without regard to the effectiveness of communication, will be successful. Organizations that are aware of this situation are in the initiative to ensure the effectiveness of communication in the process. Otherwise, it will not be possible to achieve success in a competitive environment. The goal of this study is to determine the role of communication in the life. To reach this goal the literature review has been selected. The results of the study showed that the communication has an important place in the management parts of the organizations. The other results showed that the companies which have affective communication can manage the other processes better and they can reach their plans easier than the other firms. The study also lets to understand that the communication helps workers to improve their job performance. All these results show that the communication has a determinant role in our life. The study does not contain an interview or a questionnaire and this can be shown as the limitedness of this study.