OHSAS yönetim sistemi ve otomotiv sektöründe bir uygulama
OHSAS management system and an application in the automotive sector
- Tez No: 478749
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT GÜNERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
İşyerlerinde tehlikelerin belirlenmesi ve bu tehlikelerden kaynaklanan risklerin minimize etmesi çok önemli bir konudur. Bu çalışmaların etkin bir halde yapılması iş kazalarının ve meslek hastalıkların azalmasına ve işyerlerinin herhangi bir olay sonucu ödenecek tazminatların önüne geçecektir. Bu konuda dünyada kabul görmüş OHSAS Yönetim Standardının bir klavuz olarak belirlenmesi, standart bağlı olarak kurulan yönetim sistemi hem tüm iş güvenliği çalışmalarına üst yönetim taahhütü ile sistematik bir yaklaşım getirecek hem de kanunların etkin bir şekilde takip edilmesini sağlayarak devlete karşı sorumluluğunda doğru bir şekilde yerine getirilmesini sağlayacaktır. OHSAS yönetim sistemi işyerlerinde ekipmanların bakımların kontrolü, çalışanlara verilecek eğitimler, yasaların takibi, ortam ölçümleri gibi birçok konuda planlamaya dayalı bir yaklaşım getirir. Şirketler OHSAS 18001 yönetim sistemi ve bunun gibi birçok standardı kendine rehber edinerek birçok konuda eylemleri sistematize ederek kayıpları azaltacak ve beraberinde verimliliği arttıracaktır.
Özet (Çeviri)
Hazard identification in workplaces and minimize the risks arising from these hazards are very important. The effective implementation of these studies may lead to the reduction of occupational accidents and occupational diseases and the workplace will be compensated for any future eventual compensation. The OHSAS Management Standard, which has been recognized in the world in this regard, the management system established in accordance with the standard will ensure a systematic approach to top management commitment to all work safety studies as well as ensuring that laws are followed effectively and responsibly towards the state. The Ohsas management system provides a plan-based approach to the workplace, including the control of equipment maintenance, trainings to employees, follow-up of laws, and environmental measurements. Companies will be guided by many standards such as the Ohsas 18001 management system and so on to systemize actions in many ways to reduce losses and increase productivity.