Application of atropine in fasted animals and convulsions caused by feeding investigation of the effect of glibenclamide, minoxidil, caffeine, and usnic acid
Aç hayvanlarda atropin uygulanması ve yem verilmesi ile oluşan konvülsiyonlara, glibenklamid, minoksidil, kafein ve üsnik asidin etkisinin araştırılması.
- Tez No: 625433
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORUÇ YUNUSOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Epilepsi, beyin bölgesinde yer alan ve epileptik nöbetler olarak bilinen elektriksel aktivitedeki bozukluklarla karakterize edilen yaygin bir nörolojik bozukluk olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada, glibenklamid, minoksidil, kafein ve üsnik asitin 24 saat boyunca aç bırakılan ve daha sonra atropin uygulanarak yemek yemelerine izin verilen farelerde oluşan konvülsiyonlar üzerindeki etkinliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 24 saat açlıktan sonra hayvanlar kontrol grubu, ilaç uygulanan gruplar ve sadece atropine uygulanan gruplar olarak olarak gruplandırılmıştır. Kontrol grubu normal salinle, ilaç uygulanan gruplar sırasıyla, 25 veya 50 mg/kg dozda glibenklamid, 25 veya 50 mg/kg dozda minoksidil, 10 veya 20 mg/kg dozda kafein, 100 veya 300 mg/kg dozda üsnik asitle ve ardından da 10 dk sonra 2,4 mg/kg dozda atropinle muamele edilmiştir. Son olarak, yalnızca atropine uygulanan gruba 2,4 mg/kg dozda atropine enjekte edilmiştir. Farelerin serbest bir şekilde yiyeceğe ulaşması sağlanmış ve nöbet başlagıcından itibaren 30 dk boyunca konvülsiyonların süresi ve sıklığı değerlendirilmiştir. Biyokimyasal değerlendirmeler kapsamında, alınan doku örnekleri oksidatif stres ve enzimlerin antiosidan aktiviteleri yönünden incelenmiştir. Bulgular: 24 saat ardında atropin uygulanan farelerde konvülsiyonlar ortaya çıkmıştır. Değerlendirilen farmakolojik ajanlarının nöbet skorları üzerindeki etkileri istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Farmakolojik ajanların bazı biyokimyasal parametreleri olumlu yönde değiştirdiği gözlemlenmiştir. Ayrıca, yüksek dozda uygulanan minoksidilin nöbet başlangıcı zamanında artışa yol açtığı gözlemlenmiştir. Sonuç: Bu çalışmadan elde edilen bulgulara dayanarak, kullanılan ilaçların 24 saatlik açlıktan sonra atropin uygulanan farelerdeki konvülsiyonların engellenmesinde etkili olmadığı ancak yüksek dozdaki minoksidilin nöbetlerin başlangıcında bir gecikmeye neden olduğu saptanmıştır
Özet (Çeviri)
Epilepsy is considered a prevalent neurological disorder, characterized by disorder in electrical activity which is located in the brain area and well-known as epileptic seizures. Thisstudy was aimed to establish the pharmacological effect of the glibenclamide, minoxidil, caffeine, and usnic acid, on the atropine inducing convulsions in mice fasted for 24 hours and then allowed to access the food. Materials and Methods: After 24 hours of fasting, animals were divided as control group' drug-treated groups and only atropine treated group. The control group was treated with normal saline solution, the drug-treated groups were administered with glibenclamide at a dose of 25 or 50 mg/kg, minoxidil at dose of 25 or 50 mg/kg, caffeine at a dose of 10 or 20 mg/kg, usnic acid at a dose of 100 or 300 mg/kg, Each group separately and respectively and 10 minutes later (drug-treated groups) were treated with atropine at a dose of 2.4 mg/kg; and lastly, the atropine treated group was injected only with atropine at a dose of 2.4 mg/kg. The animals was allowed to ad libitum feeding and were observed for 30 minutes to evaluated the onset of convulsions the duration and frequency of convulsions. Within the scope of biochemical assays, the obtained tissue samples were examined in terms of oxidative stress and antioxidant activity of enzymes. Results: The convulsions occurred in mice that were fasted for 24 hours following the administration of atropine. The effects of evaluated pharmacological agents on the seizure scores were not found to be statistically significant. The pharmacological agents were observed to positively change some of the biochemical parameters. Moreover, high dose minoxidil was observed to cause an increase in the duration of seizure onset. Conclusion: It can be concluded from this study that the use of the above drugs in the prevention of convulsion resulting from the use of atropine in fasted mice was not effective except for high dose minoxidil which exhibited an effect delaying at the onset time of the seizures.